Reklama

Ropa

Rosjanie zdobędą aktywa na Morzu Północnym

Austriacki koncern energetyczny OMV zaoferował Gazpromowi objęcie udziałów w swojej spółce OMV Norge, która dysponuje aż 37 koncesjami wydobywczymi na Morzu Północnym i Norweskim. W zamian Gazprom przekaże Austriakom udziały w złożu Achimov.

1 kwietnia Gazprom i OMV podpisały kilka umów dotyczących wymiany aktywów między należącymi do nich spółkami. Umowy zostały parafowane w Petersburgu. OMV pierwsze koncesje na Morzu Półnonym i Norweskim zaczął zdobywać już w 2007 roku. W efekcie w 2015 roku koncern wydobywał już 9,5 miliona baryłek ropy i miliard metrów sześciennych gazu. Obecnie OMV wydobywa ropę z sześciu pól na Morzu Północnym, Norweskim i Barentsa.

Umowy zawarte między rosyjskim i austriackim koncernem, poza wymianą aktywów, dotyczyły również współpracy przy badaniach dotyczących nowych technologii. Rosyjski koncern na mocy zawartych umów będzie ponosił koszty transportu i opodatkowania wydobywanej ropy naftowej. Ponadto koncern zobowiązał się, że w ciągu 2016 roku dostarczy austriackiemu przedsiębiorcy 1,5 miliona ton ropy.

Wcześniej Rosjanie próbowali pozyskać aktywa wydobywcze na Morzu Północnym. Spotkało się to jednak z oporem ze strony rosyjskich władz, które zagroziły cofnięciem koncesji spółce LetterOne kontrolowanej przez rosyjskiego oligarchę Michaiła Fridmana. W efekcie przedsiębiorca sprzedał posiadane aktywa na rzecz szwajcarskiej firmy Ineos.

Zobacz także: Iran: gigantyczny wzrost eksportu ropy. „Surowiec trafi do Polski”

Zobacz także: Rosjanie finalizują sprzedaż stacji paliw w Polsce

 

Komentarze