Reklama

Portal o energetyce

Rosja zwiększa tranzyt gazu przez Ukrainę

Rośnie wolumen rosyjskiego surowca transportowanego przez terytorium Ukrainy. W chwili obecnej osiągnął poziom 243,6 mln metrów sześciennych na dobę – tyle samo ile wyniósł tranzytowy rekord w ubiegłym roku – powiedział agencji prasowej RBC Maksym Bielawski, rzecznik Ukrtransgazu.  

"Otrzymaliśmy wniosek od Gazpromu dotyczący zwiększenia o 2,4% (do 243,6 mln m3) tranzytu gazu w kierunku UE oraz Mołdawii. W ubiegłym roku był to najwyższy dzienny wskaźnik” – powiedział Bielawski.

W okresie od 1 do 28 lipca 2015 r. Rosjanie przesłali przez terytorium Ukrainy 6,13 mld m3 gazu, a więc 28,8% więcej, niż w analogicznym okresie roku 2014. Dane za pierwsze półrocze są jednak mniej korzystne dla Kijowa, ponieważ wyraźnie dostrzegalne jest zmniejszenie wolumenu transportowanego surowca – spadek wyniósł 21,4%. Od stycznia do czerwca przesłano w sumie 28,72 mld m3 rosyjskiego gazu, z czego 27,2 mld m3 do krajów Unii Europejskiej, a 1,5 mld m3 w kierunku Mołdawii.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu Gazprom ogłosił zamiar wykluczenia Ukrainy z systemu tranzytowego i budowę połączenia Turkish Stream. Jednak w świetle piętrzących się trudności z realizacją tej inwestycji, Władimir Putin polecił Aleksiejowi Millerowi, prezesowi spółki, kontynuowanie negocjacji ws. ewentualnego przedłużenia obowiązującej umowy.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama