• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Rosja: Spadek wpływów podatkowych z sektora naftowego

Rosyjski budżet otrzyma w tym roku o 800 mld rubli mniej z tytułu należności podatkowych Rosnieftu – największego koncernu naftowego w kraju. 

W 2014 r. Rosnieft wpłacił do budżetu rosyjskiego z tytułu ceł eksportowych, podatków: akcyzowego, od wydobycia węglowodorów i dochodowego 3 bln rubli. Było to około 55% jego dochodów.

RBC.ru dotarło do materiałów roboczych z lipcowego spotkania Igora Sieczina, prezesa naftowego giganta, oraz prezydenta Władimira Putina. Według nich w bieżącym roku transfer podatkowy z Rosnieftu do budżetu centralnego wyniesie 2,2 bln rubli. Jak więc łatwo obliczyć to o 800 mld rubli mniej niż w 2014 r. 

Zdaniem RBC.ru różnica jest pochodną niskich cen ropy i wahań kursu rubla. W pierwszym przypadku –zgodnie z danymi, z których korzystał Sieczin- średnia cena za baryłkę Brent w 2015 r. wyniesie 51 $, a za jednego dolara będzie trzeba zapłacić średnio 63 ruble. 

Zobacz także: Kryzys rosyjskiego sektora naftowego. „Sankcje, niskie ceny ropy i porozumienie z Iranem jak efekt tsunami”

Zobacz także: Rosja - naftowy raj, w którym w 2016 r. zabraknie paliwa

 

 

 

Komentarze