Reklama

Portal o energetyce

Rosja: Rosnieft, Gazprom, Novatek i Łukoil zwiększają swoją aktywność we wschodniej części Morza Śródziemnego

Fot. Gazprom.ru
Fot. Gazprom.ru

Rosnieft, Łukoli oraz Novatek złożyły wnioski o udział w przetargu o prawo do przeprowadzenia badań geologicznych na szelfie Libanu. To element szerszego zaangażowania się rosyjskich gigantów w projekty we wschodniej części Morza Śródziemnego.


Chęć udziału w przetargu libańskim jest związana ze strategią jaką rosyjskie koncerny energetyczne przyjęły wobec nadchodzącej rewolucji łupkowej. W ostatnim czasie było to szczególnie widoczne w Izraelu (złoża Tamar), Egipcie (rozmowy dotyczące zaangażowania się Gazpromu w tym kraju), na Cyprze (niepotwierdzone informacje telewizji Sigma, która poinformowała o możliwości wykupu długów tego państwa przez Rosję w zamian za odstąpienie Gazpromowi praw do poszukiwań gazu). Warto dodać, że Gazprom podpisał w ostatnim czasie kontrakty długoterminowe na dostawy błękitnego paliwa do Indii, które mają być realizowane właśnie ze złóż na Morzu Śródziemnym.


Przeczytaj także: Rosja chce kupić Cypr… a właściwie cypryjski gaz. Na czym polegają jej plany?


Informacja o aktywności Rosnieftu w walce o libański szelf świadczy również o wzrastającej roli komponentu gazowego tej spółki. Głos Rosji, który poinformował o libańskim przetargu nie bez powodu podkreśla, że „rosyjskie zakłady naftowo- gazowe mają wieloletnie doświadczenie w pracach w zakresie badań geologicznych i zagospodarowania złóż.” 


Piotr A. Maciążek

Komentarze