Reklama

Gaz

Rosja oskarża Komisję Europejską o sabotowanie Nord Stream 2

Fot. www.minenergo.gov.ru
Fot. www.minenergo.gov.ru

Zdaniem Aleksandra Nowaka, rosyjskiego ministra energetyki, aktywność Komisji Europejskiej ws. rurociągu Nord Stream 2 jest „sabotażem”, naruszającym normalne stosunki handlowe.

„Obserwujemy otwarty sabotaż projektów ekonomicznie uzasadnionych i atrakcyjnych dla odbiorców, takich jak Nord Stream 2. To ingerencja w relacje handlowe pomiędzy firmami” - powiedział Aleksander Nowak, oceniając działania Komisji Europejskiej.

Przypomnijmy, że rosyjskie „Wiedomosti” informowały kilka dni temu, iż mandat negocjacyjny dla Komisji Europejskiej ws. projektu Nord Stream 2, będzie zawierał zapisy o objęciu części podwodnej magistrali regulacjami trzeciego pakietu energetycznego. 

Gazeta powoływała się w swojej publikacji m.in. na rozmowę z jednym z ministrów ds. energii UE, który miał wyjaśniać ewentualne skutki decyzji o objęciu części morskiej rurociągu zasadami trzeciego pakietu energetycznego. Wiązałoby się to m.in. z zapewnieniem dostępu do magistrali dla stron trzecich - w jego opinii niewykluczone, że tę lukę wypełniłyby rosyjskie firmy, co czyniłoby wspomniane regulacje fikcją.

Zobacz także: Węgrzy chcą gazu z Turkish Stream

Zobacz także: PGNiG dostarczy prawie 80 mln m3 gazu spółce Euroglas Polska

Komentarze