• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Rosja niezadowolona z porozumienia OPEC

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rosja po raz pierwszy wyraziła publicznie niezadowolenie w związku z wynikami porozumienia OPEC, mającego na celu skok cen ropy poprzedzony ograniczeniem produkcji tego surowca. Choć jest jeszcze za wcześnie na wyciąganie ostatecznych wniosków, to porozumienie nie widnieje w prognozach rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego na okres po 1 lipca.

Informację o niezadowoleniu Kremla z efektów redukcji wydobycia podał portal rg.ru. Cytowany przez serwis rosyjski wicepremier Arkady Dworkowicz miał powiedzieć, że rząd w Moskwie spodziewał się skoku cen ropy do poziomu 55-60 dolarów za baryłkę.

Obecnie cena ropy wzrosła i utrzymuje się na poziomie 55,24 dolarów za baryłkę.

Zobacz także: Kolejne ataki USA będą powodować wzrost cen ropy

Podczas ubiegłorocznych obrad w Wiedniu Organizacja Państw Eksportujących Ropę zadecydowała o zredukowaniu od stycznia swej produkcji do 32,5 mln baryłek dziennie. Państwa OPEC zgodziły się obniżyć produkcję ropy o 1.2 mln b/d w pierwszej połowie 2017 roku. Podobną decyzję podjęła też Rosja, która - choć nie jest członkiem organizacji - poinformowała, że jest gotowa zredukować wydobycie o 300 tys. b/d.

Komentarze