Rosja może stracić na dostawach gazu do Chin ok. 20 miliardów dolarów

28 maja 2020, 16:17
550_800_crop__p0aez4_a743ba4de99bec9caf15d19418d5a3df
Fot. Gazprom.ru

Rosjanie mogą stracić 20 miliardów dolarów na dostawach gazu do Chin - wszystko przez złe szacunki dotyczące możliwości wydobycia tego surowca.

Informację taką przekazał portal The Moscow Times. Jak wykazało śledztwo dziennikarzy Lenta.ru, rosyjski Gazprom przeszacował swoje możliwości produkcyjne w zakresie pozyskiwania gazu z pól kluczowych do zasilania gazociągu Siła Syberii którym transportowane jest błękitne paliwo do Chin.

Połączenie to ma być w pełni operacyjne w roku 2025, ale zostało uruchomione na przełomie 2019 i 2020 roku. Jego docelowa przepustowość to 38 mld metrów sześciennych.

Jednakże z informacji, do których dotarł portal Lenta.ru wynika, że Gazprom ma wątpliwości co do potencjału wydobywczego swoich pól gazowych, co zagraża realizowaniu dostaw w takim wolumenie.

Możliwe straty Gazpromu wynikające z tego tytułu szacowane są na 1,5 biliona rubli, czyli około 21 miliardów dolarów.

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
szukacz
piątek, 29 maja 2020, 10:07

Opłacalność używania gazu ziemnego, w stosunku do LPG, można w łatwy sposób obliczyć. Biorąc pod uwagę, że 1m3 gazu z grupy E nie może mieć ciepła spalania mniejszego niż 38,0 MJ, czyli posiada wartość opałową 32,26 MJ (mniejszą od ciepła spalania o ilość ciepła potrzebną do odparowania tej ilości wody, jaka zawarta jest w produktach spalania). Natomiast gaz propan- butan sprzedawany w 11 kilogramowych butlach posiada wartość opałową 46 MJ/kg. Butla taka na terenie Podlasia kosztuje aktualnie (luty 2010 r.) 42,30 zł/szt. Z porównania wynika, że gaz ziemny wysokometanowy jest prawie trzykrotnie tańszy od propanu-butanu technicznego.

Ciekawe
piątek, 29 maja 2020, 09:52

Gaz ziemny. Gaz ziemny to surowiec naturalny występujący jako złoże w skorupie ziemskiej. Zawiera duże ilości metanu i jest mieszaniną gazów i pary. Gaz ziemny zazwyczaj występuje w parze z ropą naftową, jednak zdarzają się również złoża samego gazu. Wydobywa się go poprzez specjalistyczne odwierty. Zanim gaz ziemny trafi do odbiorców, musi on być odpowiednio wzbogacony. To oznacza oczyszczenie jego składu z substancji niepożądanych. Gaz dostarczany do domów specjalnie się nawania. Ma on charakterystyczny zapach właśnie po to, by w razie nieszczelności łatwiej było go wyczuć. Gaz płynny. Gaz płynny (gaz LPG – Liquefied Petroleum Gas), czyli propan-butan, przechowywany jest jako ciecz. Używa się go głównie jak źródło zasilania. Gaz LPG stosuje się w m.in. w urządzeniach grzewczych, kuchenkach, grillach, jako paliwo samochodowe oraz jako gaz nośny do kosmetyków w spreju. Gaz płynny to tak naprawdę produkt uboczny powstający przy rafinacji ropy naftowej. Można pozyskać go też gazu ziemnego przy uruchamianiu nowego odwiertu. Przy standardowym ciśnieniu i temperaturze pokojowej LPG przyjmuje postać gazu. Przy zmianie ciśnienia powyżej 2,2atm skrapla się on, a przy ciśnieniu 6atm można wpompować go do butli. Dla bezpieczeństwa butli nigdy nie napełnia się powyżej 85% jej objętości. Niewiele osób wie o tym, że jako paliwo do przenośnych kuchenek gazowych jest w sprzedaży już od 1912 roku!

Wiki
piątek, 29 maja 2020, 09:40

The Moscow Times – anglojęzyczny dziennik wydawany w Moskwie od 1992 roku. Gazeta jest za darmo rozprowadzana m.in. w hotelach, restauracjach i kawiarniach, ale nie jest dostępna w kioskach[1]. Istnieje również możliwość prenumeraty. Choć skierowana jest głównie do cudzoziemców, to czyta ją również coraz więcej Rosjan. W 2008 roku jej nakład wynosił ok. 35 000 egzemplarzy[2]. Dziennik ma kilka stałych działów tematycznych m.in.: ogłoszenia, rozrywka, giełda, czy wiadomości z Rosji i ze świata. Na jej łamach często publikują wybitni rosyjscy dziennikarze (bo anty), często krytykujący postawę obecnych władz Rosji.

czytelnik D24
sobota, 30 maja 2020, 16:39

Do jakich wniosków chcesz nas doprowadzić?

Katon
piątek, 29 maja 2020, 07:55

Rosja straci, bo nie ma tyle gazu by zrealizować kontrakt. Rosja straci bo Chiny nie chcą gazu z Rosji. Rosja straci, bo źle obliczyła kontrakt i będzie sprzedawać Chinom gaz poniżej kosztów.To niektóre prawdy objawione na tym portalu. Podsumujmy. Rosja straci, bo nie ma gazu którego Chiny nie chcą, gdyż będzie go wysyłać poniżej kosztów? I pewnie dlatego by wysłać więcej gazu po cenach które nie zwrócą kosztów jego pozyskania, gazu którego i tak nie mają, gazu którego Chiny i tak nie chcą, będą budować kolejny gazociąg. Czy Rosjanom brakuje piątej klepki?

Serce jest zielone.
piątek, 29 maja 2020, 14:25

Doskonale streściłeś rosyjską ekonomie (lub ekonomikę jak wolisz).

mc.
piątek, 29 maja 2020, 01:21

To ciekawe, bardzo ciekawe. Siła Syberii 2 ma "wchodzić do Chin na pograniczu Rosji, Mongolii, Chin i... Kazachstanu. Być może Rosjanie mają już świadomość że złoża zaopatrujące Siłę Syberii 1 są zbyt małe i właśnie dlatego MUSZĄ zbudować Siłę Syberii 2 która pobiera gaz z innego pola. Ale to "przejście przez skrzyżowanie" granic 4 państw może oznaczać jeszcze jedno - może przewidują że trzeba będzie kupować gaz od Kazachstanu żeby móc zrealizować podpisaną umowę ? Bo Chińczycy nie odpuszczą - nie dostaną zamówionej ilości gazu, naliczą kary takie że Gazprom "pójdzie z torbami" (pustymi). A generalnie szczęśliwi są tylko "koledzy" Prezydenta Putina. Za pierwszy gazociąg wzięli ogromną kasę, wezmą też kasę za drugi. Rosja bogata, zapłaci, choć ludzie biedni...

Komentator
piątek, 29 maja 2020, 12:43

Podpisali kontrakt na dostawę określonego wolumenu, wybudowali gazociąg aby wolumeny wynikające z tego kontraktu dostarczyć, zbudowali instalacje by ten gaz oczyścić i odzyskać z niego hel, a nie zbadali wydajności złóż z których ten gaz miał pochodzić?

GB
piątek, 29 maja 2020, 20:48

No widzisz... To Rosjanie.

Tweets Energetyka24