Reklama

Wiadomości

Złe wieści dla kierowców. Tankowanie będzie droższe

Autor. Envato

Pierwsze dni sierpnia na detalicznym rynku paliw przyniosły zauważalny wzrost cen na stacjach. Niestety, to dopiero początek niekorzystnych dla kierowców zmian i w najbliższych dniach tankowanie będzie jeszcze droższe - podał w piątek portal e-petrol.pl.

Reklama

Zdaniem analityków, w nadchodzącym tygodniu skala podwyżek na stacjach może być podobna do tych, jakie miały miejsce na przełomie lipca i sierpnia. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,62-6,76 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 6,43-6,57 zł/l dla diesla i 2,77-2,84 zł/l dla autogazu.

Reklama

Analitycy e-petrol.pl zauważają, że notowania ropy Brent utrzymują się w rejonie trzymiesięcznych maksimów, europejskie kontrakty terminowe na olej napędowy są na najwyższym poziomie od stycznia tego roku, a do tego obserwujemy osłabienie złotego w relacji do dolara, dlatego podwyżki na stacjach paliw nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem.

Czytaj też

Z kolei na hurtowym rynku paliw początek sierpnia przyniósł zaskakującą stabilizację cen. Notowania 95-oktanowej benzyny w rafineriach są obecnie nawet poniżej poziomów z poprzedniego piątku. Aktualnie metr sześcienny tego paliwa jest przez producentów wyceniany średnio na 5378,40 zł i jest to cena o 5 zł niższa od tej sprzed tygodnia. Olej napędowy w tym samym okresie podrożał o 1,40 zł i kosztuje w rafineriach średnio 5236,00 zł za metr sześcienny.

Reklama

"Taka stabilizacja w oficjalnych cennikach producentów, przy rosnących notowaniach diesla w Europie, jest na pewno wyzwaniem dla importerów, a warto pamiętać, że co trzeci litr oleju napędowego zużywany w Polsce jest sprowadzany z zagranicy" - wskazuje e-petrol.pl.

Zwracają oni uwagę, że na stacjach paliwa drożeją od kilku tygodni, a w ostatnich dniach ta zwyżkowa tendencja przyspieszyła. Cena 95-oktanowej benzyny aktualnie wynosi średnio 6,61 zł/l i jest o 7 groszy wyższa w porównaniu z końcem lipca. Olej napędowy podrożał o 8 groszy do poziomu 6,42 zł/l. Koszt tankowania autogazu, podobnie jak tydzień temu, wynosi 2,79 zł/l.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama