Reklama

Wiadomości

Zagraniczne zakupy Orlenu. „Planujemy dalsze działania w Europie”

Autor. Energetyka24 / Alicja Jankowska

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Orlen, prezes spółki Daniel Obajtek przekazał informację o podpisaniu z austriacką firmą Doppler umowy sprzedaży 100 proc. udziałów spółki Doppler Energie. Tym samym płocki koncern przejmie 266 stacji paliw działających w Austrii pod marką Turmöl, a także 10 proc. udziałów na rynku lokalnym oraz 14 proc. rynku hurtowego.

Reklama

Kwota transakcji nie została ujawniona, jednak jak przekonuje Obajtek, transakcja jest korzystna dla Orlenu i liczy na kolejne synergie wynikające z umowy.

Reklama

Negocjacje ws. przejęcia trzeciej co do wielkości sieci stacji paliw w Austrii trwały co najmniej od roku. Prezes Orlenu tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami, że w związku z wybuchem wojny na Ukrainie oraz zakłóceniami w łańcuchu dostaw, pojawiły się liczne trudności logistyczne i problemy z utrzymaniem stabilności rynkowej. W konsekwencji prowadziło to do okresowego zamrożenia procesów handlowych i konieczności zabezpieczenia w paliwa obecnie posiadanych rynków.

Czytaj też

Rozpoczęcie realizacji umowy jest uzależnione od uzyskania zgody Komisji Europejskiej, której decyzja może zostać ogłoszona w ciągu najbliższych kilku tygodni. Biorąc pod uwagę brak dotychczasowej obecności Orlenu na austriackim rynku, nie oczekuje się większych trudności w uzyskaniu „zielonego światła" od KE. „Jestem przekonany, że to kwestia kilkunastu tygodni, a po uzyskaniu zgody KE staniemy się właścicielami stacji paliw" - powiedział Obajtek. Jak dodał, rebranding stacji rozpocznie się po zakończeniu podobnych procesów w innych państwach.

Reklama

Daniel Obajtek zapowiedział dalsze działania w Europie. Spytany o potencjalne przejęcie udziałów w niemieckiej rafinerii Schwedt stwierdził, że spółka analizuje wiele procesów akwizycyjnych, jednak w obecnej sytuacji, niemiecki rząd nie uregulował jeszcze kwestii związanych z rosyjskim akcjonariatem obiektu. Przypomnijmy, że rafineria w ponad 54 proc. należy do rosyjskiego koncernu Rosnieft poprzez spółki córki Rosnieft Deutschland GmbH (RDG) i RN Refining & Marketing GmbH. „Teraz po stronie Berlina leży decyzja dotycząca podejmowanych działań w zakresie zarządzania rafinerią" – stwierdził prezes Orlenu. Jak dodał, polski koncern skrupulatnie monitoruje sytuację związaną z akcjonariatem w niemieckiej rafinerii. Jednakże, jak na razie, spółka nie przekazała chęci przejęcia obiektu.

Czytaj też

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej, prezes Orlenu przekazał również, że synergie, wynikające z przejść prowadzonych przez koncern szacowane są na 20 miliardów zł w perspektywie najbliższej dekady. To dwukrotnie więcej niż zakładano. Podkreślił także, synergie w ciągu ostatnich kilku miesięcy uzyskały wysokość ponad 400 milionów zł.

Reklama

Komentarze

    Reklama