Reklama

Wiadomości

Z zatopionego w Bałtyku statku wydobywa się paliwo

Autor. Envato elements / @aetb

Z leżącego na dnie Bałtyku od ponad stulecia brytyjskiego niszczyciela HMS Cassandra zaczęło wyciekać do morza paliwo - poinformowało w czwartek ministerstwo klimatu Estonii.

Reklama

Okręt zatonął w pobliżu zachodniego wybrzeża największej estońskiej wyspy - Saaremy - po I wojnie światowej. Ministerstwo poinformowało, że statek w momencie zatonięcia mógł mieć do tysiąca ton paliwa, z którego większość znajduje się w nim do dziś.

Reklama

"Przeciek jest jednak mały i paliwo wydobywa się powoli, na powierzchni wody widoczne są jedynie niewielkie plamki mocno rozcieńczonego oleju" - uspokoił Kaspar Anderson, doradca w estońskim ministerstwie klimatu.

"Biorąc pod uwagę względnie dobry stan wraku, zakłada się, że większość paliwa jest uwięziona w jego wnętrzu" - dodał ekspert.

Reklama

Czytaj też

Urzędnicy nadal uważnie monitorują wrak, śledząc wszelkie wahania wskaźnika wycieku. W resorcie klimatu trwają prace nad zainicjowaniem projektu współpracy międzyagencyjnej w celu przygotowania bezpiecznego wydobycia pozostałego paliwa.

Do tej pory na wodach estońskich zidentyfikowano 54 niebezpieczne dla środowiska wraki statków. Ich unieszkodliwianie, w tym opróżnianie, jest uważane za kosztowny proces wysokiego ryzyka, podejmowany tylko wtedy, gdy sytuacja może stać się potencjalnie niebezpieczna dla ludzi lub środowiska.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama