Reklama

Wiadomości

Wielkie zakupy Saudów. Pompują miliardy petrodolarów w amerykańską giełdę

Autor. Wall street

Arabia Saudyjska zainwestowała 7,5 miliarda dolarów w akcje największych amerykańskich firm.

Reklama

Wykorzystując dodatkowe zyski ze zwiększonej sprzedaży ropy, Saudyjski Publiczny Fundusz Inwestycyjny (PIF) objął udziały mniejszościowe w 17 spółkach blue chip. Wśród nich są największe amerykańskie firmy jak Alphabet, Amazon czy Microsoft, a także Nintendo, Starbucks czy największe firmy z sektora finansowego jak JP Morgan czy BlackRock.

Reklama

Wysokie ceny ropy przyniosły Saudi Aramco w pierwszym kwartale zyski wysokości 88 mld dolarów, co zapewniło kapitał na inwestycje w amerykańską giełdę. Jak wynika z amerykańskich raportów sporządzonych dla Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, każda z transakcji wahała się między 400 a 500 milinów dolarów. Saudyjczycy wykorzystali moment i zakupili akcje po tym, gdy w drugim kwartale tego roku indeks S&P 500 spadł o 16 proc., a NASDAQ aż o 22%.

Czytaj też

Fundusz, jako udziałowiec 4% Saudi Aramco, jest bezpośrednim beneficjentem zysków koncernu i zarządza aktywami o łącznej wartości 620 miliardów dolarów. Mimo to, kapitalizacja wszystkich amerykańskich papierów wartościowych wchodzących w skład funduszu spadła o 3 mld dolarów do poziomu 40,8 mld dolarów,

Reklama

Saudyjski książę Mohammed bin Salman, który zarządza funduszem, wykorzystuje ponadplanowe zyski by poprawić sytuację gospodarząc kraju i podejmując się próby jednoczesnego zmniejszenia zależności kraju od ropy naftowej.

Reklama

Komentarze

    Reklama