Reklama

Wiadomości

Węgry zwolnione z sankcji? Chcą przedłużenia sprzedaży produktów z rosyjskiej ropy

Autor. Envato

Rząd w Budapeszcie poprosi Unię Europejską o przedłużenie o kolejny rok zwolnienia z sankcji, które pozwala bratysławskiej rafinerii należącej do węgierskiego koncernu MOL na sprzedaż w Czechach produktów naftowych pochodzących z przetwarzania rosyjskiej ropy – powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Reklama

MOL potrzebuje jeszcze dwunastu miesięcy na dokończenie inwestycji w rafinerii Slovneft w Bratysławie, która pozwoli na przetwarzanie większej ilości nierosyjskiej ropy – stwierdził Szijjarto po spotkaniu z szefem słowackiej dyplomacji Miroslavem Wlachovskym w Budapeszcie.

Reklama

"W celu realizacji tych inwestycji prosimy UE o przedłużenie o rok zwolnienia z sankcji, które pozwala MOL i należącej do koncernu rafinerii Slovnaft eksportować produkty rafinowane z rosyjskiej ropy do Czech" – powiedział Szijjarto.

Wyłączenie z ograniczeń dla rafinerii Slovnaft wygasa pod koniec 2023 roku.

Reklama

Czytaj też

Rząd Chorwacji wykorzystuje obecną sytuację w związku z wojną na Ukrainie i podnosi opłaty tranzytowe, co utrudnia Węgrom i Słowacji dywersyfikację dostaw ropy z wykorzystaniem tego kierunku – ocenił szef węgierskiej dyplomacji.

Państwowy koncern naftowo-gazowy MOL posiada rafinerie na Węgrzech i na Słowacji, w państwach, które nie mają dostępu do morza.

Jak informuje agencja Reutera, w zeszłym roku tylko 5 proc. przetwarzanej przez Slovnaft ropy było pochodzenia innego niż rosyjski. Wartość ta ma jednak wzrosnąć do 30-35 proc. (2 mln ton) na koniec 2023 roku. Unijne embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy obowiązują od grudnia 2022 r., od lutego br. do Unii nie wolno rówineż sprowadzać z Rosji rafinowanych produktów ropopochodnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama