Reklama

Wiadomości

Tak wysokich cen ropy nie było od miesięcy

Autor. Envato

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują nieznacznie, ale są blisko najwyższych poziomów od pięciu miesięcy po mocnym dwudniowym rajdzie, gdy zyskały 4,4 proc. - informują maklerzy.

Reklama

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na V kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 82,93 USD, niżej o 0,40 proc.

Reklama

Ropa Brent na ICE w dostawach na VI wyceniana jest po 86,93 USD za baryłkę, niżej o 0,46 proc.

Inwestorzy oceniają oznaki zaostrzania się sytuacji na globalnych rynkach paliw i czekają na miesięczny raport krajów kartelu OPEC po tym, jak kilka dni temu sojusz OPEC+, w tym Rosja, zdecydował o cięciu dostaw ropy o ponad 1 mln baryłek dziennie od maja do końca tego roku.

Reklama

OPEC poda w czwartek najnowsze prognozy dotyczące sytuacji rynkowej w 2023 r.

Czytaj też

W środę szef Międzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol ocenił, że popyt na ropę na świecie prawdopodobnie przewyższy podaż tego surowca w II połowie roku.

"Na rynkach ropy pozostają obawy o mniejszą podaż surowca po informacjach o zmniejszeniu produkcji ropy w Rosji, zbliżającym się cięciu dostaw z OPEC i spadających zapasach paliw w USA" - wymienia Charu Chanana, analityczka Saxo Capital Markets Pte.

Tymczasem wyraźnie odżywa popyt na ropę w Chinach, które kilka miesięcy temu otworzyły swoją gospodarkę po długim okresie obowiązywania obostrzeń i blokad covidowych.

W marcu Chiny importowały najwięcej ropy od niemal 3 lat, korzystając m.in. z rekordowego importu ropy z Rosji.

Z opublikowanych w czwartek danych rządowych wynika, że w marcu do Chin sprowadzono 52,31 mln ton ropy - oznacza to dzienne dostawy w wysokości 12,37 mln baryłek ropy - najwyższe od czerwca 2020 r. i o 16 proc. wyższe od dostaw ropy w lutym 2023 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama