Reklama

Wiadomości

Sytuacja na światowym, europejskim i polskim rynku paliwowym [RAPORT]

Fot. Orlen
Fot. Orlen

W ciągu ostatnich trzech lat światowy rynek paliwowy znalazł się pod ogromną presją nieprzewidywalnych i wyjątkowych czynników, które zmieniały sytuację rynkową o 180 stopni – pandemia COVID-19 i inwazja Rosji na Ukrainę. Wszystko to przełożyło się na głębokie turbulencje odczuwalne na rynku paliwowym.

Reklama

Materiał sponsorowany

Reklama

W 2020 roku ze względu na regulacje pandemiczne ograniczono mobilność ok. 3 miliardów osób. W efekcie spadła konsumpcja. Przełożyło się to bezpośrednio na sytuację na rynku surowcowym – szczególnie dotknięte zostały ceny ropy naftowej, ponieważ wystąpiła jej nadpodaż. Jednocześnie spowolniło to inwestycje infrastrukturalne, np. w moce rafineryjne.

Niedługo później, bo w lutym 2022 r., Rosja rozpoczęła pełnoformatową wojnę w Ukrainie. Spowodowało to gigantyczny skok popytu na paliwa, co wynikało nie tylko z działań sił zbrojnych, ale i ruchu uchodźców. Uderzyła także w łańcuchy dostaw, m.in. poprzez sankcje nałożone na ropę z Rosji. Wpływ prowadzonej przez Rosję wojny na rynki paliwowe nałożył się na wciąż oddziałujące efekty pandemii COVID-19 – przede wszystkim na deficyt mocy rafineryjnych względem gwałtownie wzrastającego zapotrzebowania na paliwa. Wywołało to szok paliwowy w wielu krajach świata – nie tylko w państwach europejskich, ale także np. w USA.

Reklama

Czytaj też

Kwestia cen – kluczowa dla konsumentów – nie była jedynym problemem spółek paliwowych. Wraz z wybuchem wojny ważne stało się nie tylko zabezpieczenie dostaw ropy, ale i to, by pochodziła z innego kierunku niż rosyjski. Niechęć do zasilania budżetu Moskwy sprawiła, że w ciągu ostatnich lat rynek paliwowy w Unii Europejskiej przeszedł szybką derusyfikację.

Niniejsze opracowanie ma na celu wyjaśnić mechanizm zachodzenia tych zjawisk w skali świata oraz zarysować ich implikacje dla polskiej gospodarki. Są to dane szczególnie istotne z punktu widzenia spółki ORLEN – która jest nie tylko liderem przemysłu paliwowego w Polsce, ale też zakłada szeroką ekspansję zagraniczną – przede wszystkim na rynkach europejskich.

Link do raportu znajduje się tutaj:

Reklama

Komentarze

    Reklama