Reklama

Wiadomości

Rosnieft wypłaci rekordową dywidendę

Autor. Rosneft (@RosneftEN)/Twitter

Rosyjski producent ropy naftowej Rosnieft poinformował w poniedziałek, że wypłaci rekordową dywidendę w wysokości 41,66 rubli (0,63 USD) na akcję za wyniki za 2021 r., czyli 50% zysku netto.

Reklama

Zarząd zarekomendował wypłatę 23,63 rubli na akcję w formie dywidendy końcowej, po ustaleniu dywidendy za pierwsze półrocze na poziomie 18,03 rubli na akcję.

Reklama

W 2021 roku zysk Rosnieftu wyniósł 883 miliardów rubli (14,05 mld USD), co jest absolutnym rekordem w historii koncernu. Spółka w ponad 50% jest własnością rosyjskiego państwa. Po bardzo trudnym 2020 r., gdy zysk Rosnieftu był 6-krotnie niższy, przyszło odbicie popandemiczne, ceny ropy znacząco wzrosły w związku z podwyższonym popytem.

Czytaj też

Jednocześnie Unia Europejska pracuje nad embargiem na rosyjską ropę, które miałoby wejść w życie od początku 2023 r. Na ten moment embargu sprzeciwiają się Węgry, żądając od Brukseli ogromnych środków, które miałyby zrekompensować straty gospodarcze w związku z zatrzymaniem dostaw surowca z Rosji.

Reklama

Rosnieft jest największą rosyjską spółką naftową oraz największym eksporterem, więc ewentualne embargo na rynku, na który idzie połowa eksportu ropy, w ogromnym stopniu wpłynie na sytuację spółki. Jak pisaliśmy niedawno , Rosja obecnie nie jest w stanie sprzedać ropę płynącą wciąż do Europy gdzie indziej.

Reklama

Komentarze

    Reklama