Reklama

Wiadomości

Rosneft oskarża Niemcy o nielegalne przejęcie rafinerii

Fot. Rosneft

Rosyjski koncern uważa, że decyzja o oddaniu rafinerii w Schwedt pod kontrolę niemieckiej Federalnej Agencji Sieci jest wywłaszczeniem i zapowiada podjęcie kroków prawnych.

Zdaniem spółki decyzja jest niezgodna z prawem i „wpisuje się w logikę narzuconego przez Stany Zjednoczone algorytmu postępowania wobec przedsiębiorstw rosyjskich w Niemczech". Koncern uważa, że sankcje nałożone przez Unię Europejską oraz działania niemieckich i polskich regulatorów celowo zmierzają do zajęcia majątku Rosnieftu.

„To pogwałcenie wszystkich fundamentalnych zasad gospodarki rynkowej, cywilizacyjnych fundamentów nowoczesnego społeczeństwa zbudowanego na zasadzie nienaruszalności własności prywatnej" – czytamy w oświadczeniu.

Czytaj też

W związku z prawdopodobną nieodwracalną utratą majątku, Rosjanie rozważają wejście na drogę sądową, by ochronić swoich akcjonariuszy.

Rosnieft uważa, że spełnia wszystkie wymagania niemieckich regulatorów i działa na rynku w sposób przejrzysty i otwarty, zapewniając dostawy paliwa konsumentom.

W ubiegłym tygodniu Reuters podał , że PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego nad niemiecka rafinerią Schwedt. Spółka odcięła się od doniesień medialnych, informując, że na bieżąco monitoruje sytuację w regionie.

Komentarze