Reklama

Wiadomości

Rosjanie uderzą w rafinerię na Białorusi? „Planują operację false flag”

Rosjanie planują operację typu „false flag”, której celem miałaby być białoruska rafineria w Mozyrzu. Takie informacje przekazać miała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Reklama

Jak podają światowe media (m. in. Reuters, Jerusalem Post, Al-Jazeera), Rosjanie mają planować operację typu „false flag” wymierzoną w białoruską rafinerię w Mozyrzu. Takie informacje przekazać miała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Ukraińskie służby twierdzą z kolei, że ich informacje pochodzą od kilku źródeł, w tym od rosyjskich jeńców.

Reklama

Rafineria w Mozyrzu powstała jeszcze w czasach ZSRS. Rozpoczęła działalność w 1975 roku. Korzysta z ropy dostarczanej przez rurociąg Przyjaźń. Zakład produkuje m. in. paliwa samochodowe, olej opałowy i asfalt. Rafineria jest kluczowa z punktu widzenia białoruskiej gospodarki - sprzedaż jej produktów dostarcza bowiem zagranicznej waluty.

Czytaj też

Celem całej operacji ma być skłonienie Białorusi do włączenia się w agresję Rosji przeciwko Ukrainie. Państwo Aleksandra Łukaszenki - jak na razie - nie wysłało swoich wojsk do walki przeciwko Ukraińcom, choć udostępniło rosyjskim siłom swoje terytorium.

Reklama

Od niedawna na Białorusi stacjonuje tzw. Grupa Wagnera, czyli formacja najemników utworzona przez Jewgienija Prigożyna.

Reklama

Komentarze

    Reklama