Reklama

Wiadomości

Enea Operator przypomina o bezpieczeństwie w trakcie wakacji

Autor. Envato

„Dbamy o Twoje bezpieczeństwo, Ty też o nie zadbaj” to akcja społeczna, którą już od 7 lat prowadzi Enea Operator. Edukujemy dzieci i dorosłych w zakresie zasad obowiązujących w pobliżu obiektów infrastruktury energetycznej. Warto je sobie przypomnieć właśnie teraz, podczas wakacji, gdy trwają intensywne prace polowe i budowlane.

Reklama

Teren Polski opleciony jest siecią elektroenergetyczną. Długość tylko linii wszystkich napięć oraz przyłączy to blisko 1 mln km. Wciąż powstają nowe linie, co wynika z przyłączeń kolejnych odbiorców energii elektrycznej oraz prowadzonych inwestycji związanych m.in. z rozwojem odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Tylko w północno-zachodniej Polsce, na terenie Enei Operator, jest ich niemal 110 tys. km. To tyle, że dałoby się nimi opleść kulę ziemską niemal 3 razu w jej najszerszym miejscu. Infrastrukturę spółki tworzą także m.in. – ponad 38  tys. transformatorów sieciowych i 39 tys. stacji elektroenergetycznych. Trudno więc o przestrzeń całkowicie wolną od infrastruktury energetycznej zarówno w mieście, jak i na wsiach. Stąd tak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas przebywania w jej pobliżu, czy to pracując w polu pod liniami elektroenergetycznymi, czy robiąc wykopy budowlane w ziemi, gdzie zlokalizowane są kable, a także bawiąc się, np. latawcami, dronami, a nawet grając w piłkę.

Czytaj też

Pracownicy Enei Operator, codziennie monitorują stan techniczny sieci i wszelkich urządzeń związanych z dystrybucją prądu. Dbają o bezpieczeństwo funkcjonowania sieci i dostaw energii, a przede wszystkim działają z myślą o bezpieczeństwie innych, postronnych osób. Mimo szerokich działań i wykorzystaniu najnowszych technologii, nie są jednak w stanie zapobiec wypadkom, których najczęstszymi przyczynami są nieodpowiedzialne, a nawet często bezmyślne zachowanie. Wdrapywanie się na słupy energetyczne, granie w piłkę czy badmintona, pilotowanie drona w ich pobliżu może być przyczyną nieszczęśliwego wypadku. Podobnie rzecz się ma z wchodzeniem na teren stacji energetycznej czy też choćby dotykaniem uszkodzonych przez nieodpowiedzialne osoby szafek energetycznych, zanim zostaną one naprawione. Równie niebezpieczne jest nawet niesienie w pionie rozłożonej wędki, jazda samochodem z niezabezpieczonym wysięgnikiem czy praca bezpośrednio pod przewodami lub przy urządzeniach, które stanowią element infrastruktury energetycznej.

Reklama

Większość wypadków, które zdarzają się na naszym obszarze działania jest wynikiem braku wyobraźni albo niewiedzy, z jak dużym niebezpieczeństwem możemy mieć do czynienia. Należy pamiętać, że zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia nie musi być jedynie bezpośrednie dotknięcie linii czy urządzeń elektroenergetycznych, ale także wystąpienie zjawiska łuku elektrycznego między przewodnikami – wyjaśnia Michał Cebula, wiceprezes ds. pracowniczych Enei Operator.

Czytaj też

Dlatego Enea Operator apeluje „Dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Ty też o nie zadbaj!” i zachęca do obejrzenia spotów edukacyjnych, także w wersji dla niesłyszących, wskazujących najczęstsze przypadki nieodpowiedzialnych zachowań w pobliżu infrastruktury energetycznej. 

Warto obejrzeć te filmy zwłaszcza teraz, gdy większość czasu spędzamy na wolnym powietrzu czy to pracując, czy wypoczywając. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.

Autor. Enea / Materiały prasowe

Materiały prasowe Enei

Reklama

Komentarze

    Reklama