Reklama

Wiadomości

Ropa w USA traci z powodu słabszego celu PKB Chin

Autor. Canva

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują w reakcji na rozczarowanie inwestorów słabszymi założeniami PKB Chin w 2023 r. - informują maklerzy.

Reklama

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 79,13 USD, niżej o 0,69 proc.

Reklama

Ropa Brent na ICE w dostawach na IV wyceniana jest po 85,22 USD za baryłkę, w dół o 0,71 proc.

Inwestorzy są rozczarowani założeniami wzrostu PKB Chin w tym roku.

Reklama

Władze Chin wyznaczyły niższy cel rocznego wzrostu gospodarczego w porównaniu z ubiegłorocznymi zamierzeniami.

Pekin zakłada, że wzrost chińskiej gospodarki w tym roku ma wynieść około 5 proc., o pół punktu procentowego mniej niż przewidywały prognozy dla ubiegłego roku.

Czytaj też

To mniej niż spodziewali się ekonomiści, którzy stawiali na ponad 5-procentowy wzrost chińskiego PKB po trzech latach turbulencji, wywołanych pandemią Covid-19 i po wzroście PKB w Chinach w 2022 r. o zaledwie 3 proc.

Chiny, największy odbiorca ropy naftowej na świecie, zakończyły pod koniec zeszłego roku restrykcyjną politykę "Zero Covid".

"Słabość na rynkach ropy powraca. Słabszy niż się spodziewano cel PKB Chin w tym roku może wpłynąć na utrzymywanie się cen ropy na niestabilnym poziomie, biorąc jeszcze pod uwagę wszelkie możliwe jastrzębie komentarze szefa Fed Jerome'a Powella w tym tygodniu" - ocenia Charu Chanana, strateg rynkowa w Saxi Caopital Markets Pte.

W tym tygodniu Jerome Powell wystąpi - we wtorek - przed senacką komisją bankową Kongresu USA, oraz przed komisją usług finansowych Kongresu - w środę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama