Wiadomości
Prokuratura Regionalna w Warszawie nadzoruje jedno śledztwo dotyczące Orlenu
W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie nie są obecnie prowadzone inne postępowania dotyczące Orlen SA, oprócz rozpoczętego w listopadzie śledztwa prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i nadzorowanego przez PR - przekazała PAP prokuratura.
„W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie nie są obecnie prowadzone inne postępowania dotyczące Orlen SA” - poinformował PAP zastępca prokuratora regionalnego w Warszawie prok. Tomasz Nowicki.
Pytany przez PAP podał, że śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Orlenie, o którym w piątek napisał portal onet.pl, zostało zainicjowane nadesłanymi przez ABW materiałami i wnioskiem Agencji o wszczęcie postępowania przygotowawczego. Formalnie podjęto je 17 listopada 2023 r. i jest teraz na wstępnym etapie - wskazał.
Obecnie w sprawie przesłuchiwani są świadkowie oraz badane i analizowane są zabezpieczone w Orlenie oraz mieszkaniach prywatnych osób nośniki elektroniczne i obszerna dokumentacja - poinformował prok. Nowicki.
Czytaj też
Zaznaczył, że śledztwo dotyczy możliwych działań na szkodę Orlenu poprzez utrudnianie zorganizowanego na jego rzecz publicznego przetargu na zaprojektowanie i wykonanie pakietu prac budowlanych. Śledczy sprawdzają, czy dla osiągnięcia korzyści majątkowej ustalone osoby doszły do porozumienia z przedstawicielem uczestnika tego przetargu.
Prokurator przekazał PAP, że obecnie całe postępowanie prowadzone jest „w sprawie”, co oznacza, że nikomu dotychczas nie przedstawiono zarzutów.
Prok. Nowicki wskazał, że z już zebranych materiałów można zasadnie przypuszczać, iż te ustalone osoby w związku z działalnością Orlenu i jego kontrahentów mogły wyrządzić spółce lub innym podmiotom z jej grupy kapitałowej szkodę majątkową wielkich rozmiarów.
Materiały zebrane w sprawie pozwalają też przypuszczać, że w zamian za nadużycie uprawnień mogące wyrządzić Orlenowi szkodę majątkową doszło do przyjęcia korzyści majątkowej - ocenił prokurator, odpowiadając PAP.
Czytaj też
Według piątkowego materiału onet.pl w Orlenie za czasów prezesa Daniela Obajtka zdaniem ABW działała grupa ustawiająca przetargi na dostawy produktów. Portal, powołując się na informatorów, podał, że Agencja ma podsłuchane rozmowy niektórych pracowników spółki.
Prowadzona od 1,5 roku przez ABW sprawa według onet.pl ma dotyczyć m.in. przetargu na budowę głównego punktu zasilana w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku i b. wiceprezesa Orlenu ds. handlu i logistyki Michała Roga.
Zasłaniając się dobrem śledztwa, prokuratura stwierdziła, że nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na pytania portalu - czy w Orlenie mogła funkcjonować grupa przestępcza i czy osobą, co do której zachodzi podejrzenie, iż stała na jej czele, jest Róg.