Reklama

Wiadomości

Pożegnalna konferencja Daniela Obajtka i apel do polityków. „Przeszliśmy z 4. ligi do Ligi Mistrzów”

Autor. Grupa ORLEN / YouTube

Daniel Obajtek, decyzją rady nadzorczej Orlenu, 5 lutego przestanie pełnić funkcję prezesa koncernu. Tego samego dnia, na konferencji prasowej, ustępujący prezes opisał zmiany, jakie przeszła spółka przez kilka lat.

– W ciągu ostatnich lat przeszliśmy jako grupa – mogę tak porównać – z czwartoligowego klubu sportowego do Ligi Mistrzów. Dziś jesteśmy w rodzinie największych firm w Europie – powiedział na początku czwartkowego wystąpienia Daniel Obajtek.

Prezes Orlenu opisywał, że Orlen rozwijał się w ciągu ostatnich lat i to mimo trudnej sytuacji rynkowej, wywołanej m.in. pandemią COVID-19. Wyliczał, że w tym czasie udało się stworzyć multienergetyczny koncern, który działa nie tylko w sektorze gazu i ropy, ale także odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Obajtek: Orlen jest najsilniejszą polską marką na świecie

Za kadencji Obajtka (objął stery w Orlenie w 2018 r.) koncern przeszedł kilka fuzji – z Energą (w 2020 roku) oraz PGNiG i Lotosem (w 2022 r.). – Po wielkich trudach stworzyliśmy koncern, który jest najsilniejszą polską marką na świecie. (…). Dzięki temu, że połączyliśmy zdolności koncernów, wypracowaliśmy synergię, zainwestujemy 320 mld zł – powiedział. Dodał, że podobne procesy, jak przejęcia i fuzje, przechodziły inne duże podmioty w Europie, jak np. norweski Equinor.

Czytaj też

Daniel Obajtek wspomniał, że podobnie jak jego poprzednik, Wojciech Jasiński, stawiał na dywersyfikację dostaw dla Orlenu, stopniowo rezygnując z importu gazu i ropy z kierunku rosyjskiego. – Wiedzieliśmy, że zmiana kierunków dostaw jest konieczna. Już od 2016 trwała dywersyfikacja, gdy wybuchła wojna (w Ukrainie – red.), Orlen wykorzystywał już tylko 30 proc. ropy z Rosji. Teraz mamy współpracę z bp, Arabią Saudyjską. (…) – powiedział. Jak zaznaczył, Polska w 2023 roku przestała korzystać z ropy i gazu z Rosji.

Reklama

Wiele miejsca Obajtek poświęcił inicjatywom Orlenu w sektorze elektroenergetycznym – także tym realizowanym przez Energę. – Dziś mamy 1,5 GW (mocy zainstalowanej – red.) w energetyce zeroemisyjnej, dążymy do 4 GW i jeżeli moi następcy będą kontynuować ten kurs, to tak się stanie – powiedział. Wspomniał także o planowanej budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, której koszty przekraczają 20 mld zł, a na którą Orlen znalazł finansowanie.

Obajtek z apelem do rządzących: oceniajcie firmę i efekty

– Apeluję z tego miejsca, jako odchodzący prezes. Niech ta klasa polityczna w końcu ocenia firmę poprzez efekty biznesowe, bo ja nie jestem właścicielem Orlenu. (Właścicielem Orlenu – red.) są państwo polskie i fundusze, to one oceniają firmę – mówił Obajtek.

Dodał, że od oceny firmy są np. agencje ratingowe, a nie politycy, którzy „są ekspertami we wszystkim”. – Tylko nie wiedzą, jakie wywołują spustoszenie – podsumował.

– Zostawiamy wiele inwestycji, które są w trakcie realizacji. Kontynuujcie to dzieło, rozwijajcie tę firmę – zaapelował.

Reklama

Daniel Obajtek przestanie pełnić funkcję prezesa Orlenu 5 lutego 2024 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama