Reklama

Wiadomości

Pomimo sankcji Chiny wciąż importują irańską ropę

Tankowiec, zdjęcie ilustracyjne, fot. Mohamed Aly/Pixabay

Jak podaje chińska Generalna Administracja Centralna, w grudniu ub. r. Chiny importowały z Iranu ponad 260 000 ton (czyli ok 1,9 mln baryłek) ropy naftowej. 

W listopadzie 2021 r. Reuters podał, że według nieoficjalnych danych w okresie od sierpnia do października wielkość importu irańskiej ropy do Chin przekroczyła 500 tys. baryłek. Odpowiada to za 6% całkowitego importu w kraju.

Czytaj też

Aby obejść sankcje nałożone przez USA, irańska ropa nie jest importowana bezpośrednio do Chin, ale przez punkty pośrednie jak Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Malezję.

Z opublikowanych raportów wynika, że ropa z Iranu docierała do portu Zhanjiang w prowincji Guandu. Nie podano jednak żadnych szczegółów transakcji.

Takie informacje mogą świadczyć o ograniczonej skuteczności sankcji nałożonych przez Donalda Trumpa w 2019 r. Perspektywa wycofania się z nich może wydawać się coraz bardziej nierealna, gdyż wznowione pod koniec zeszłego roku negocjacje w sprawie irańskiego porozumienia nuklearnego są dalekie od owocnego zakończenia. Strony wkraczają już w dziewiątą rundę konsultacji bez zasadniczego postępu.

Komentarze