Reklama

Wiadomości

PiS chce obniżenia cen benzyny. Posłowie złożyli projekt ustawy w Sejmie

Autor. x.com / @pisorgpl

Obniżenie VAT na paliwa do 8 proc., obniżenie akcyzy, a także zniesienie podatku od sprzedaży detalicznej paliw - przewiduje projekt ustawy złożonej przez PiS w Sejmie. Posłowie ugrupowania przekonywali, że przyjęcie tej propozycji spowoduje spadek cen na stacjach o ok. 90 gr na litrze.

„Składamy projekt ustawy, który jest tą różdżką, której nie może znaleźć po raz kolejny Donald Tusk. Jako premier ma narzędzia pozwalające mu, większości parlamentarnej na obniżenie cen benzyny” - mówił w poniedziałek poseł PiS Krzysztof Szczucki podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Reklama

„Dzięki wejściu w życie tej ustawy ceny benzyny spadłyby o około 90 gr, byłyby niższe około złotówki” - oświadczył Szczucki.

Czytaj też

Poseł tłumaczył, że projekt przewiduje obniżenie VAT na paliwa do 8 proc., a także obniżenie akcyzy na paliwa oraz zniesienie podatku od sprzedaży detalicznej paliw. „To są trzy stosunkowo proste narzędzia, które w tej ustawie zostały zastosowane, które od razu, z dniem 1 sierpnia spowodują obniżenie cen benzyny” - przekonywał.

„Spowodują, jeżeli marszałek Sejmu Szymon Hołownia wprowadzi ten projekt na posiedzenie Sejmu, które zaczyna się jutro” - zaznaczył Szczucki.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że projekt został już złożony w Sejmie. „Mamy świadomość tego, że dziś rządząca koalicja 13 grudnia nie dba o interesy Polaków, dlatego jako merytoryczna opozycja przygotowaliśmy konkretny projekt. Odwołujemy się do tych zobowiązań, jakie składał Donald Tusk w kampanii wyborczej jesienią ubiegłego roku. Wówczas mówił, że jeżeli zostanie premierem, cena benzyny wyniesie 5,19 zł. Dziś cena benzyny na stacjach jest wyższa niż za czasów rządów PiS. Są takie stacje, na których cena jednego litra przekracza 7 zł” - mówił Błaszczak.

Reklama

Poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że prezentowany projekt jest dopełnieniem dwóch innych projektów złożonych wcześniej przez posłów PiS. Dotyczyły one zerowej stawku VAT na żywność, a także mrożenie cen nośników energii do końca roku. Zwrócił przy tym uwagę, że projekty te zostały „zamrożone” w komisjach sejmowych.

Czytaj też

„Chodzi nam o to, aby zapobiec gwałtownemu wzrostowi inflacji” - zapewniał. Przypomniał, że szef NBP Adam Glapiński informował, iż inflacja na przełomie I i II kwartału przyszłego roku ma sięgnąć w wariancie optymistycznym 6 proc., a pesymistycznym 10 proc.

„Ten projekt byłby kolejnym instrumentem, który spowodowałby łagodniejszy wzrost inflacji” - ocenił Kuźmiuk.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama