Reklama

Wiadomości

Pierwszy naftowo-gazowy gigant spełnia obietnicę wyjścia z Rosji

Fot. www.equinor.com

Equinor zakończył proces wychodzenia z Rosji - poinformowała w piątek norweska grupa energetyczna, realizując obietnicę złożoną po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Reklama

Oznacza to pierwsze pełne, uporządkowane wyjście z Rosji przez międzynarodową firmę naftową i/lub gazową, podczas gdy na inne, tj. Shell, BP, TotalEnergies i ExxonMobil, wywierana jest presja na opuszczenie Rosji a jeszcze tego nie zrobiły.

Reklama

Equinor ogłosił 28 lutego, że rozpocznie proces pozbywania się udziałów w spółkach joint venture w Rosji, określając swoją pozycję jako "nie do utrzymania" po wojnie rozpoczętej w poprzednim tygodniu.

W marcu Equinor dodał, że przestanie handlować rosyjską ropą, a w maju firma ogłosiła porozumienie o wyjściu ze swoich rosyjskich joint ventures i przekazaniu ich państwowemu Rosnieftowi, swojemu wieloletniemu partnerowi w tym kraju.

Reklama

Czytaj też

Koncernowi pozostał wówczas tylko jedno rosyjskie aktywo do zbycia; arktyczne pole naftowe Charyaga eksploatowane przez rosyjski Zarubieżnieft, w którym partnerem jest też TotalEnergies.

"Equinor może teraz potwierdzić, że pełne wyjście z Charyagi również zostało zakończone. Po wyjściu z Charyagi, Equinor nie posiada żadnych pozostałych aktywów ani projektów w Rosji" - podał Equinor.

Czytaj też

Francuski TotalEnergies, który spotkał się z krytyką w kraju za utrzymywanie wielu swoich aktywów w Rosji, ogłosił 26 sierpnia, że zgodził się sprzedać swój udział w syberyjskim polu gazowym rosyjskiemu Novatekowi. Shell i BP w międzyczasie, podały, że planują opuścić Rosję, ale jeszcze nie zakończyły procesu wycofywania się.

Rosyjski dekret prezydencki z zeszłego miesiąca zakazał inwestorom z krajów, które Moskwa określa jako nieprzyjazne, sprzedaży udziałów w niektórych projektach energetycznych do końca roku, ale dekret przewiduje zwolnienia w niektórych przypadkach.

Amerykański koncern naftowy Exxon powiadomił rosyjskich urzędników, że pozwie rząd federalny, jeśli Moskwa nie pozwoli firmie wyjść z gigantycznego projektu naftowo-gazowego Sachalin-1 - podawał Wall Street Journal 30 sierpnia, powołując się na nienazwane źródła.

Reklama

Komentarze

    Reklama