Reklama

Orlen z dostępem do czeskich rezerw strategicznych. Rząd podjął decyzję

Autor. Envato

Rosyjska ropa przestała płynąć do Czech rurociągiem „Przyjaźń”, ale rafinerie Orlen Unipetrol działają bez zakłóceń. Spółka korzysta z zapasów i alternatywnych dostaw, a czeski rząd zapewnia, że nie ma ryzyka niedoboru surowca na rynku.

Spółka zapewniła w komunikacie, że należące do niej dwie rafinerie w Czechach działają bez przeszkód. Rosyjska ropa przez rurociąg „Przyjaźń” przestała płynąć 4 marca br.

Przyczyn braku dostaw z Rosji oficjalnie nie podano. Według agencji Reutera problemy wynikają z ostatniego pakietu sankcji, które na Rosję nałożyły Stany Zjednoczone.

YouTube cover video

Według szefa administracji Rezerw Materiałowych Pavla Szvagra 330 tys. ton surowca, z których spółka może korzystać, wystarcza na działalność rafinerii Orlen Unipetrol przez ponad miesiąc. Jego zdaniem nie ma ryzyka niedoboru ropy na rynku krajowym.

Reklama

Ile jest rezerw?

W zbiornikach rezerwy strategicznej jest trzykrotnie więcej ropy niż pożyczona Orlen Unipetrolowi transza surowca, a według Szvagra, jeżeli zajdzie taka potrzeba limit pożyczonego surowca będzie można zwiększyć. Pochodząca z Rosji ropa, która w 2024 r. stanowiła 42 proc. czeskiego importu surowca, jest nadal przetwarzana przez rafinerię w Litvinovie.

Orlen Unipetrol ogłosił wcześniej, że wprowadził poprawki do swojej technologii i że rafineria Litvinov jest technicznie gotowa na inne mieszanki ropy. Druga rafineria, w Kralupach, od dłuższego czasu nie korzysta z rosyjskiej ropy naftowej. Zaopatruje ją ropa z niemieckiego rurociągu IKL, do którego przyłączony jest rurociąg TAL, którym surowiec trafia z portu we włoskim Trieście.

Piotr Górecki

    Reklama
    Źródło:PAP
    Reklama
    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama