Reklama

Wiadomości

Odwet Putina. Rosja wstrzyma dostawy ropy

Autor. http://kremlin.ru/

W środę 1 lutego w życie wszedł dekret Władimira Putina, zakładający środki odwetowe nałożone na państwa, które zdecydowały się w grudniu wprowadzić cenowy limit na surowiec sprowadzany z Rosji.

Reklama

Od tego dnia bowiązuje rządowy zakaz eksportu rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych, jeśli umowa pośrednio lub bezpośrednio zakłada cenę maksymalną na surowiec.

Reklama

Tym samym Kreml nałożył na rosyjskich eksporterów obowiązek przestrzegania dekretu i kontrolę drogi surowca aż do ostatniego nabywcy. Jednocześnie zakaz eksportu nie dotyczy sprzedaży ropy poniżej limitu cenowego 65 dolarów, jaki na Rosję nałożyła UE i G7.

Czytaj też

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow tłumaczy, że prezydencki dekret dotyczy także istniejących kontraktów, jeśli zawierają lub zakładają wprowadzenie limitu cenowego. Przewiduje jednak pewne ustępstwa od decyzji i dopuszcza możliwość wydania specjalnych zezwoleń na dokonywanie transakcji.

Reklama

Tymczasem Unia Europejska oraz państwa G7 przygotowują się do wprowadzenia pułapu cenowego na rosyjskie produkty ropopochodne. Zgodnie z harmonogramem, ograniczenia mają wejść w życie pod koniec tego tygodnia – w niedzielę 5 lutego.

Reklama

Komentarze

    Reklama