Wiadomości
Nowe amerykańskie sankcje mogą odebrać Rosji jednego z głównych importerów jej ropy naftowej
Najnowsze amerykańskie sankcje grożą dostawom rosyjskiej ropy do Indii – informuje Reuters. W piątek 23 lutego 2024 r. USA nałożyły nowe sankcje na Rosję w przeddzień rocznicy inwazji na Ukrainę i po śmierci rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Indyjskie rafinerie obawiają się wzrostu kosztów.
Gdy państwa zachodu zakazały importu ropy naftowej z Rosji w 2022 r., import do Indii zaczął rosnąć . Przed 2022 r. udział rosyjskiego surowca w imporcie Indii wynosił zaledwie parę procent. W 2023 r. było to już 36 proc., co odpowiada ponad 1,6 mln baryłkom dziennie. To trzy razy więcej niż w 2019 r. importowała Polska. W efekcie Rosja jest głównym dostawcą ropy do Indii, a kraj stał się drugim, po Chinach, najważniejszym globalnym importerem rosyjskiej ropy. Biorąc pod uwagę, że Indie są jednocześnie trzecim importerem ropy na całym świecie, rynek ten stał się dla Rosji niezwykle ważny.
#READ[ articles: 1033438 | showThumbnails: true ]
Czy wciąż jest tak „kolorowo"?
Jednakże na początku lutego tego roku Reuters informował , że dostawy z Rosji do Indii maleją drugi miesiąc z rzędu. Rosyjska ropa stała się mniej atrakcyjna cenowo m.in. w wyniku amerykańskich sankcji nałożonych w grudniu 2023 r. na właścicieli tankowców, które przewoziły ropę po wyższej cenie niż limit nałożony przez państwa G7 na poziomie 60 USD za baryłkę. Wyższa cena wyklucza możliwość korzystania z zachodnich usług, w tym transportu i ubezpieczenia tankowców.
Teraz nałożyły się na to nowe, zaostrzone sankcje Waszyngtonu. Uderzają bezpośrednio w Sovcomflot – największą rosyjską firmę transportową, którą oskarżono o naruszanie limitu cenowego. Dotknęły także 14 innych tankowców, z którymi firma jest powiązana. Peter Harrell, były urzędnik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, stwierdził , że, stanowi to jasny sygnał, że Stany Zjednoczone nie zawahają się przed podejmowaniem działań przeciwko obchodzeniu przepisów. Świadczy o tym również to, że nałożyły sankcje na podmioty z Chin, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kazachstanu w związku z omijaniem przez nie sankcji wobec Rosji, a szczególnie wysyłaniem Moskwie produktów potrzebnych w przemyśle zbrojeniowym.
Jak szybko sankcje mogą dotknąć Rosjan?
Umowy na roczne dostawy od kwietnia tego roku są dopiero negocjowane z Rosneftem. Źródła cytowane przez Reutersa podają, że ostateczne wolumeny w ramach tych umów zależą od warunków płatności i rabatów oferowanych przez Rosję. Obecnie oferowane rabaty – w stosunku do cen w Dubaju – w opinii indyjskich rafinerii są na niskie, biorąc pod uwagę niepewności związane z sankcjami. Inne źródło powiedziało Reutersowi, że „Indie będą nadal kupować rosyjską ropę tylko wtedy, gdy będzie ona sprzedawana poniżej limitu cenowego i transportowana statkami nieobjętymi sankcjami”. Wygląda na to, że mimo braku formalnego przystąpienia do sankcji, Indie również mogą pośrednio zaszkodzić Rosji.