• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Najwięksi przewoźnicy spośród krajów UE podwoili transporty rosyjskiej ropy od czasu inwazji na Ukrainę

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels

Firmy żeglugowe w trzech największych państwach morskich Unii Europejskiej - Grecji, Cyprze i Malcie - podwoiły ilość rosyjskiej ropy, którą transportują od czasu inwazji na Ukrainę, czyli 24 lutego – podał „The Independent".

Firmy żeglugowe i statki związane z tymi trzema krajami przetransportowały w maju średnio 58 mln baryłek rosyjskiej ropy, podaje brytyjski dziennik, powołując się na analizę organizacji pozarządowej Global Witness. To prawie dwa razy więcej niż 31 milionów baryłek, które wspólnie przetransportowały w lutym. Te trzy kraje posiadają największą flotę morską w UE.

Skokowy wzrost przewozu rosyjskiej ropy naftowej nastąpił w wyniku potrojenia stawek frachtowych tankowców od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego.  Takie działanie firm podważa sankcje UE wobec Rosji, choć embargo na dostawy ropy drogą morską formalnie mają wejść od przyszłego roku.

Czytaj też

„Kpiny"

"Statki płynące z Grecji, Cypru i Malty kpią sobie z wysiłków UE w celu nałożenia sankcji na machinę wojenną Putina, utrzymując przepływ gotówki do Rosji, podczas gdy siły zbrojne tego kraju kontynuują ostrzeliwanie Ukrainy" - powiedział Louis Goddard, starszy doradca ds. badania danych w Global Witness, w rozmowie z „The Independent".

Raport organizacji pozarządowej powstał po ustaleniach londyńskiego Sunday Times, według których greckie firmy żeglugowe biorą udział w transferach rosyjskiej ropy "statek do statku", aby zamaskować transport paliwa. Dane przejrzane przez gazetę wskazują na wzrost liczby takich transferów, które polegają na tym, że rosyjski statek wyładowuje ropę na inny statek, należący do neutralnej strony - podał dziennik w niedzielę.

Embargo

W zeszły poniedziałek UE uzgodniła zakaz importu rosyjskiej ropy, który do końca roku ma doprowadzić do zmniejszenia importu tego surowca o około 90%. Było to po tym, jak UE podobno zrezygnowała z planów powstrzymania statków należących do UE przed transportem rosyjskiej ropy do krajów spoza regionu, takich jak Chiny czy Indie.

Jednak UE i Wielka Brytania planują powstrzymać tę praktykę poprzez uniemożliwienie statkom przewożącym rosyjską ropę wykupienia ubezpieczenia, które ma kluczowe znaczenie dla branży żeglugowej, jak podał w zeszłym tygodniu Financial Times.

Komentarze