Wiadomości

Naftowy gigant odnotowuje najwyższy wynik w historii

Fot. Unsplash

Jeden z największych koncernów na świecie - Shell - odnotował rekordowe zyski finansowe za ubiegły rok. Skorygowane zarobki wyniosły niemal dwukrotność wyniku z 2021 roku.

Jak poinformowali przedstawiciele Shella na dzisiejszej konferencji prasowej w Hadze, koncern osiągnął w ubiegłym roku przybliżony zysk w wysokości 39,9 miliarda dolarów. W całej 115-letniej historii koncernu nie osiągnięto takich wyników, na które złożył się kryzys energetyczny i wysokie ceny ropy naftowej oraz gazu.

Czytaj też

Podkreślono, że ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł koncernowi 9,8 miliarda dolarów, co okazało się znacznie lepszym wynikiem niż oczekiwano. W związku z tym podjęto decyzję o wypłacie dywidendy za czwarty kwartał nieco wyższej i Shell zapłaci swoim inwestorom 28,75 centa za akcję.

Ponadto międzynarodowy koncern naftowy ponownie ogłosił program wykupu własnych akcji. Zarząd planuje przeznaczyć w tym celu 4 miliardy dolarów. Wysoki wynik finansowy oznacza również zapłatę wysokiego podatku z tytułu nadzwyczajnych zysków. Shell szacuje, że z tego tytułu zapłaci za ubiegły rok ok. 2,3 miliarda dolarów.

Komentarze