Reklama

Wiadomości

Media: w UE nie ma konsensusu co do embarga na rosyjską ropę

Fot. Flickr / Andrew Gustar

„Financial Times", powołując się na wysoko postawione źródła, pisze, że dla niektórych krajów UE odmowa dostaw rosyjskiej ropy będzie trudna „technicznie i politycznie".

UE dyskutuje o embargu na rosyjską ropę co najmniej od końca marca br., ale środek ten nie został uwzględniony w najnowszym – piątym pakiecie sankcji. Niektóre kraje UE sprzeciwiają się embargo na dostawy ropy z Rosji.

Według rozmówcy gazety, który nie wymienił tych krajów, graczom bardziej uzależnionym od rosyjskich surowców trudno będzie odrzucić tę ropę „pod względem technicznym i politycznym".

Czytaj też

Jak informował w marcu Reuters, w ramach przygotowania piątego pakietu antyrosyjskich sankcji omawiano m.in. embargo na ropę. Nalegały na to kraje bałtyckie, sprzeciwiały się temu Niemcy, największy nabywca rosyjskiej ropy w Unii Europejskiej.

W czwartek Parlament Europejski przegłosował rezolucję postulującą embarga na rosyjski gaz, węgiel, ropę i paliwo jądrowe większością 513 głosów. Do zatwierdzenia musiałąby ona jednak uzyskać jednogłośność Rady Europejskiej, co biorąc pod uwagę sprzeciw Niemiec, Węgier czy Austrii, może się nie udać.

Komentarze