Reklama

Wiadomości

MAP odwołał Piotra Wielowieyskiego z rady nadzorczej Orlenu

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, odwołał z dniem 24 czerwca tego roku Piotra Wielowieyskiego ze składu rady nadzorczej Orlenu - poinformował we wtorek koncern w komunikacie giełdowym. Nie podano przyczyny odwołania.

Reklama

„Orlen informuje, że Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, działając na podstawie par. 8 ust. 2 pkt 1 statutu spółki odwołał z dniem 24 czerwca 2024 r. Pana Piotra Wielowieyskiego ze składu rady nadzorczej Orlen trwającej kadencji” - przekazał koncern.

Według danych publikowanych przez Orlen w radzie nadzorczej zasiada osiem osób, w tym: przewodniczący Wojciech Popiołek, wiceprzewodniczący Michał Gajdus i sekretarz Katarzyna Łobos oraz członkowie - Ewa Gąsiorek, Mikołaj Pietrzak, Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Zieliński i właśnie Piotr Wielowieyski, który został tam powołany 25 kwietnia tego roku przez MAP w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, najwiekszego akcjonariusza koncernu.

Wielowieyski był już związany z Grupą Orlen w latach 2008-2016, m.in. od 2012 do 2016 r. był wiceprezesem czeskiego Unipetrolu.

Czytaj też

Zgodnie ze statutem Orlenu, w skład jego rady nadzorczej może wchodzić od sześciu do piętnastu członków, w tym przewodniczący. Skarb Państwa, który reprezentuje podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji do niego należących - obecnie to Ministerstwo Aktywów Państwowych - ma prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady, a pozostałych powołuje i odwołuje Walne Zgromadzenie.

Z danych publikowanych przez Orlen wynika, że aktualnie Skarb Państwa posiada tam 49,9 proc. akcji, Nationale-Nederlanden OFE - 5,76 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 44,34 proc. akcji.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po wcześniejszej fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama