• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Kraje OECD mają najniższe zapasy ropy od 18 lat

Fot. Unsplash

Rezerwy ropy w gospodarkach krajów OECD są najniższe od 2004 r. - podała we wtorek Międzynarodowa Agencja Energii (MAE).

"Rynki ropy pozostają zrównoważone w miesiącach zimowych, a zapasy w krajach OECD są najniższe od 2004 roku" - podała MAE w opublikowanym dziś raporcie Oil Market Report za listopad. "Zbliżające się embargo UE na import rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych oraz zakaz usług morskich zwiększą presję na globalny bilans ropy, a w szczególności na już wyjątkowo ciasne rynki oleju napędowego. Proponowany pułap cen ropy może pomóc złagodzić napięcia, jednak nadal pozostaje wiele niepewności i wyzwań logistycznych" - podała agencja.

Czytaj też

Według MAE, globalne udowodnione rezerwy spadły we wrześniu o 14,2 mln baryłek. Agencja podaje, że globalne obserwowane zapasy spadły we wrześniu o 14,2 mln baryłek, gdyż zapasy OECD i nie-OECD zmniejszyły się odpowiednio o 45,5 mln baryłek i 19,3 mln baryłek. Spadek zapasów został jednak częściowo zrównoważony przez wzrost zapasów ropy na magazynach pływających o 50,6 mln baryłek - podała MAE. Zapasy ropy w sektorze przemysłowym krajów OECD spadły we wrześniu o 8 mln baryłek, a rządowe zmniejszyły się o 37,4 mln baryłek. Łączne zapasy ropy w OECD spadły poniżej 4 mld baryłek po raz pierwszy od 2004 roku - szacuje MAE.

Te niskie poziomy zapasów oraz embargo na import do UE rosyjskiej ropy i produktów naftowych odpowiednio od 5 grudnia i 5 lutego, będą zakłócać obecnie dobrze zbilansowany rynek - ocenia agencja.

Ponadto bardzo niespokojny rynek diesla i wysokie ceny doprowadzą do dodatkowej destrukcji popytu w przyszłym roku. MAE podniosła swoje szacunki wzrostu globalnego popytu na ropę o prawie 200 tys. baryłek dziennie do 2,1 mln b/d na ten rok, ale nieznacznie obniżyła szacunki wzrostu popytu w 2023 r. do 1,6 mln b/d z 1,7 mln b/d wzrostu oczekiwanego w październikowym raporcie.

Komentarze