Reklama

Wiadomości

Kraje naftowe powinny podzielić się zyskami z eksportu ropy – uważa były premier UK

Autor. Flickr / @Downing Street Crown Copyright

Gordon Brown proponuje sposób na wsparcie krajów o niższym dochodzie w związku z COP28

Reklama

Najbogatsze państwa naftowe powinny zapłacić podatek od zysków nadzwyczajnych – uważa Gordon Brown, premier Wielkiej Brytanii w latach 2007-2010. W jego opinii kraje te znacząco skorzystały na wzrostach ceny ropy i kryzysie energetycznym.  

Reklama

Jak powiedział w lutym tego roku Faith Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), zyski przemysłu naftowego i gazowego wzrosły globalnie do 4 bln USD w 2022 r. W poprzednich kilku latach było to średnio 1,5 bln USD rocznie. Dla porównania, PKB Polski w zeszłym roku wynosiło 688 mld USD, co stanowiło około 17 proc. zysków tego sektora zgodnie z danymi Trading Economics. Według badania opublikowanego w lutym 2023 r. globalnie 78-114 mln ludzi może zostać zepchnięte w skrajne ubóstwo ze względu na rosnące koszty utrzymania związane z kryzysem energetycznym. Brown określił tę sytuację „jednym z największych w historii transferów bogactwa od biednych do bogatych krajów".  

#READ[ articles: 1027180 | showThumbnails: true ]

Reklama

Były premier UK postuluje, aby najbogatsze kraje naftowe odprowadzały podatek w wysokości 3 proc. swoich zysków – dawałoby to 25 mld USD rocznie, co zostałoby przeznaczone na fundusz klimatyczny wspierający kraje o niższych dochodach w adaptacji i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wypowiedź miała związek z tegoroczną Conference of Parties (COP), czyli konferencją państw członkowskich Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Odbywa się w listopadzie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) – jednego z największych na świecie eksporterów ropy.  

Brown twierdzi, że takie posunięcie może przełamać trwający od dłuższego czasu impas. Na COP15 w Kopenhadze 2009 r. kraje rozwinięte zobowiązały się do przekazywania krajom rozwijającym się 100 mld USD rocznie na walkę z kryzysem klimatycznym do 2020 r. Ani razu się to nie udało . Na zeszłorocznej COP27 znów podjęto ten temat, a zalecenia dotyczące nowego rodzaju wsparcia mają być przyjęte w tym roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama