Reklama

Wiadomości

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu. Skupią się na fuzji z Lotosem

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

Kontrolerzy weszli w czwartek do Orlenu; skupią się na dokumentacji związanej z fuzją Lotosu i Orlenu – potwierdził PAP p.o. rzecznika prasowego NIK Marcin Marjański. Dodał, że czwartkowe działania NIK są dalszym ciągiem kontroli związanej z bezpieczeństwem paliwowym.

Marjański potwierdził w czwartek PAP informacje Radia Zet o tym, że Najwyższa Izba Kontroli wróciła z kontrolą do Orlenu. Kontrolerzy Izby w 2022 r. nie zostali wpuszczeni do Orlenu.

„Wchodzimy do Orlenu. Jest to ciąg dalszy kontroli związanej z bezpieczeństwem paliwowym” – powiedział w czwartek p.o. rzecznika prasowego NIK. Dodał, że kontrolerzy tym razem zostali wpuszczeni do Orlenu. Mają się skupić na dokumentacji związanej z fuzją Lotosu i Orlenu.

W czwartek Radio Zet podało, że w najbliższy poniedziałek kontrolerzy NIK pojawią się też w Rafinerii Gdańskiej.

W lutym NIK opublikowała raport, z którego wynika, że PKN Orlen, w związku z realizacją środków zaradczych przy fuzji z Lotosem, zbył podmiotom prywatnym aktywa co najmniej o 5 mld zł poniżej szacowanej przez NIK ich wartości.

Czytaj też

Jak wskazała NIK, zbycie udziałów Rafinerii Gdańskiej na rzecz Aramco nastąpiło poniżej wartości wyceny o ok. 3,5 mld zł. Jednocześnie Aramco uzyskało bardzo mocną pozycję w Rafinerii Gdańskiej sp. z o.o., w tym prawo weta wobec kluczowych decyzji strategicznych w zakresie zarządzania spółką – zaznaczyła Izba.

Przejęcie przez PKN Orlen Grupy Lotos w sierpniu 2022 r. (wcześniej – w kwietniu 2020 r. Grupy Energa oraz w listopadzie 2022 r. PGNiG) odbyło się w ramach budowy przez PKN Orlen multienergetycznego koncernu, co miało zwiększyć zarówno możliwości konkurencyjne spółki na międzynarodowych rynkach, jak i bezpieczeństwo energetyczne Polski.

W styczniu 2022 r., zgodnie z wymogami antymonopolowymi Komisji Europejskiej, PKN Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z zamiarem przejęcia Grupy Lotos. Ustalono m.in., że Saudi Aramco kupi 30 proc. akcji rafinerii w Gdańsku, a węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos znajdujących się w Polsce, natomiast PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji.

Reklama

W czerwcu 2022 r. PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos. W lipcu 2022 r. fuzję zaakceptowali akcjonariusze Grupy Lotos prawie 98,9 proc. głosów – oraz akcjonariusze PKN Orlen – niemal 98,3 proc. głosów. PKN Orlen sfinalizował przejęcie Grupy Lotos 1 sierpnia 2022 r. poprzez rejestrację połączenia przez Sąd Rejonowy w Łodzi.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej – do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama