Reklama

Wiadomości

Kolejki na granicy po tanie paliwo z Rosji. Jutro rząd zamyka przejścia

Fot. Envato

Ostatniego dnia otwarcia fińskiej granicy z Rosją w Karelii dziesiątki kierowców ustawiło się w kolejkach na przejściach, by zdążyć kupić tanią benzynę z rosyjskich stacji. Do Finlandii z Rosji wciąż na rowerach przyjeżdżają też kolejni migranci z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Ostatniego dnia otwarcia granicy w Karelii dziesiątki kierowców ustawiło się w kolejkach na przejściach, by zdążyć kupić tanią benzynę z rosyjskich stacji. Służby przygotowują się do ustawienia także fizycznych barier uniemożliwiających przejazd do Finlandii.

W piątek o północy cztery główne przejścia graniczne na wschodzie Finlandii zostaną zamknięte na trzy miesiące. Lokalni kierowcy od samego rana podjeżdżają pod rosyjską granicę. Po drugiej stronie granicy cena paliwa to około jedna czwarta ceny w Finlandii, tj. ok. 50 euro centów za litr. Służby przygotowują się już do ustawienia także fizycznych barier uniemożliwiających przejazd do Finlandii.

Jednocześnie w piątek do południa do karelskich przejść granicznych w płd.-wsch. Finlandii, które zostaną zamknięte, przybyło blisko 70 nowych azylantów – przekazała straż graniczna. To około trzykrotnie więcej niż w czwartek. Podobnie jak w poprzednich dniach w tym tygodniu, migranci, głównie z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Płn.-Wsch., m.in. z Iraku, Jemenu czy Somalii, dotarli do fińskiej kontroli granicznej na rowerach.

Od września pod fińską wschodnią granicę, głównie w Karelii przybyło ok. 300 migrantów chcących ubiegać się o azyl, z czego zdecydowana większość w mijającym tygodniu, tj. ponad 250 osób (łącznie od początku roku odnotowano przybycie ponad 400 azylantów).

Czytaj też

Fiński rząd zdecydował w czwartek, że od soboty zamknięte zostaną cztery główne przejścia na płd.-wsch. granicy z Rosją, tj. w okolicy miejscowości Virolahti, Lappeenranta, Imatra oraz w Karelii Północnej w Niirala. Przejścia będą zamknięte do 18 lutego. Fińskie władze przyznają, że za wzmożonym napływem azylantów stoi obce państwo lub inny podmiot, a służby rosyjskie, inaczej niż dotychczas, świadomie przyzwalają na taki proceder.

Otwarte pozostaną cztery inne przejścia graniczne z Rosją zlokalizowane na północy Finlandii oraz w fińskiej części Laponii. Jednostki w tamtych regionach będą też przyjmować wnioski azylowe. Już w czwartek do punktu granicznego w Kuhmo (ok. 500 km na północ od zamykanych przejść granicznych w Karelii) dotarła na rowerach, mimo zimowych warunków, około 20-osobowa grupa migrantów. Z kolei na dalekiej północy w czwartek na granicy nie pojawił się ani jeden azylant – podała agencja STT.

Szefowa MSW Maria Rantanen przyznała, że celem rządu jest „położyć kres zjawisku napływu migrantów”. Jeśli jednak zamknięcie najbardziej ruchliwych przejść granicznych na południowym wschodzie kraju, gdzie skupia się ruch z Petersburga i Moskwy spowoduje, że sytuacja będzie eskalować na obszarach północnych, gdzie dotarcie jest wyzwaniem, to „rząd jest gotowy podjąć kolejne środki”.

Źródło:PAP

Komentarze