Reklama

Wiadomości

Francja: sektor energetyczny znów strajkuje. Dostawy paliw zaburzone

Fot. pxhere.com/CC0

We wtorek rozpoczął się kolejny dzień protestów przeciwko rządowemu projektowi reformy emerytalnej. Strajkują między innymi pracownicy sektora energetycznego, a transport w wielu miejscach kraju jest poważnie utrudniony. Protestujący sprzeciwiają się podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.

Reklama

Wiele połączeń kolejowych odwołano, a dostawy paliw zostały częściowo zakłócone po tym, jak związki zawodowe wezwały społeczeństwo do ponownego masowego wyjścia na ulice.

Reklama

W poniedziałek we francuskim Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu, rozpoczęła się debata nad reformą, jednak została zdominowana przez okrzyki, gwizdy i wzajemne oskarżenia. Posłowie zagłosowali przeciwko całkowitemu odrzuceniu projektu oraz rozpisaniu referendum w omawianej sprawie.

Strajki i uliczne demonstracje mają wywrzeć presję na rządzących. Jak podaje AFP, w całym kraju ma się odbyć około 200 wieców, a liczba demonstrantów może przekroczyć milion. W ramach zapewnienia bezpieczeństwa i porządku zmobilizowanych zostanie 11 tys. policjantów i żandarmów, w tym 4 tys. w stolicy.

Reklama

Przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego do 64 lat protestuje osiem głównych francuskich centrali związkowych. „Prezydent Macron igra z ogniem" - powiedział na antenie RTL sekretarz generalny konfederacji związkowej CGT Philippe Martinez.

Czytaj też

W niektórych miejscach w kraju są problemy z przemieszczaniem się; dotyczy to przede wszystkim Paryża i okolic, gdzie ruch pociągów i metra jest „mocno zakłócony". W Hawrze na północy kraju demonstranci zaczęli rano blokować wjazdy i wyjazdy z miasta.

„W wyniku zakłóceń w transporcie publicznym ruch drogowy był szczególnie duży w regionie Ile-de-France (wokół Paryża – PAP), gdzie około godziny 7 było 325 km korków" – podała agencja AFP.

Strajki objęły między innymi sektor energetyczny. W rafineriach TotalEnergies strajkować ma ponad połowa pracowników, przynajmniej według szacunków firmy; jak podaje CGT, zastrajkować miało ich aż 75 proc. W fabrykach firmy EDF z powodu strajków produkcja spadła o około 4,5 tys. MW – poinformowała agencja AFP.

Według szacunków policji protesty, które odbyły się 19 i 31 stycznia zgromadziły za każdym razem ponad 1 mln demonstrantów. Według organizatorów miało ich być nawet ponad 2 mln. Kolejne, prócz wtorkowych, są zaplanowane na sobotę.

Francuzi spędzają najwięcej lat na emeryturze spośród wszystkich krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – podaje France 24. Jak pokazują sondaże, większość nie chce z tego rezygnować.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama