Reklama

Wiadomości

Finalizacja przejęcia austriackiej Doppler Energie przez Orlen. W planach kolejne akwizycje

Fot. Twitter/@DanielObajtek
Fot. Twitter/@DanielObajtek

Przejęta przez Orlen spółka Doppler Energie, zarządzająca siecią 267 stacji paliw pod marką Turmöl, zmieni nazwę na Orlen Austria – poinformował w poniedziałek Orlen. Prezes koncernu Daniel Obajtek zaznaczył, że Orlen analizuje już kolejne akwizycje, w Austrii i w innych krajach.

Reklama

Informując w poniedziałek o sfinalizowaniu zakupu 100 proc. udziałów w spółce Doppler Energie, zarządzającej 267. stacjami paliw w Austrii, Orlen podkreślił, że posiada już blisko 3,5 tys. „nowoczesnych stacji paliw w siedmiu krajach w Europie”. „Koncern rozważa dalsze akwizycje w regionie oraz działania, które pozwolą mu dołączyć do grona liderów w obszarze elektromobilności na austriackim rynku” – zaznaczył Orlen.

Reklama

Prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie, zwrócił uwagę, że po przejęciu spółki Doppler Energie wraz z 267. stacjami, koncern stał się jedną z trzech największych sieci paliwowych w Austrii, mając około 10 proc. udziału w tym rynku detalicznym. Wspomniał jednocześnie, że dzięki sfinalizowaniu transakcji Orlen już obecnie w ponad 98 proc. zrealizował swoje strategiczne założenia dotyczące liczby stacji paliw w regionie do 2030 r.

Czytaj też

„Nie zwalniamy jednak tempa. Nadal chcemy się rozwijać, dlatego analizujemy już kolejne akwizycje, zarówno w Austrii, jak i innych krajach. Naszym celem niezmiennie pozostaje wzmacnianie silnej, polskiej marki w Europie” – powiedział Obajtek.

Reklama

Jak wyjaśnił Orlen, przejęta właśnie spółka Doppler Energie, która zarządza siecią 267 stacji pod marką Turmöl, „w kolejnym etapie zmieni nazwę na Orlen Austria”. Koncern podkreślił przy tym, że przejął jednocześnie „znaczącą część rynku hurtowego paliw, co pozwoli optymalizować logistykę i zagwarantować stabilność dostaw na stacje paliw”. „W dłuższej perspektywie realizowane będą również synergie związane z obecnością i posiadaniem aktywów produkcyjnych na wielu rynkach w regionie” – zaznaczono w komunikacie.

Orlen przypomniał, że umowę warunkową z Grupą Doppler zawarto na początku lipca 2023 r., natomiast we wrześniu 2023 r. Komisja Europejska wyraziła zgodę na tę transakcję, uznając, iż jest ona zgodna z regułami wspólnego rynku.

Czytaj też

„Naszym priorytetem będzie kontynuacja ekspansji sieci stacji paliw i rozwój elektromobilności. Rozpoczęcie działalności na nowym, siódmym rynku detalicznym przekłada się jednak nie tylko na rozwój tego segmentu, ale stanowi także potencjał do rozwoju innych obszarów biznesowych, np. współpracy z lokalnymi startupami, a także nawiązania partnerstw z obszaru szeroko rozumianych zielonych inwestycji” – oświadczył Piotr Guział, który objął stanowisko prezesa przejętej austriackiej spółki.

W czerwcu 2023 r. Guział został ponownie powołany do zarządu Orlen Deutschland, spółki zależnej Orlenu, która na terenie Niemiec zarządza siecią 607 stacji paliw – poprzednio Guział zasiadał w zarządzie Orlen Deutschland od września 2020 r. do lutego 2023 r.

Według Orlenu strategia koncernu do 2030 r. zakłada, że sieć stacji paliw firmy liczyć będzie 3,5 tys. punktów, a 45 proc. z nich zlokalizowanych będzie poza Polską. Już teraz, po przejęciu spółki Doppler Energie, Orlen posiada w sumie 3439 stacji paliw, z czego 1931 w Polsce, a 1508 na rynkach zagranicznych, w tym poza Niemcami, także w Czechach – 436, na Słowacji – 90, na Węgrzech – 78, na Litwie – 30, a także w Austrii – 267. „Tym samym obiekty poza granicami kraju stanowią blisko 44 proc. całej sieci Orlen” – podał koncern.

Czytaj też

Orlen zaznaczył, że w austriackiej sieci jego stacji paliw znajduje się aktualnie 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych, w 34 lokalizacjach, które funkcjonują pod marką Turmstrom. Koncern zauważył przy tym, że blisko połowa przejętych stacji to „popularne w tym kraju obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność bezpośrednio przy dystrybutorze”.

Jak wyliczył koncern, 40 jego austriackich stacji paliw wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne, na blisko 100 obiektach można korzystać z myjni, połowa stacji oferuje usługi sklepowe, a na około 80 funkcjonuje koncept gastronomiczny. „W ramach transakcji przejęto również spółkę Austrocard, oferującą karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii” – podkreślił Orlen.

Czytaj też

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej – do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W lutym 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama