Reklama

Wiadomości

Dochody Rosji z ropy i gazu na dnie. Spadek o prawie 40 proc.

putin
Autor. Presidential Executive Office of Russia/Wikimedia Commons/CC4.0

W 2023 r. dochody rosyjskich spółek ze sprzedaży węglowodorów spadły o 38 proc. – wynika z danych rosyjskiego ministerstwa finansów cytowanych przez Reutersa. Chodzi o okres od stycznia do końca sierpnia.

Reklama

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku rosyjskie przychody z ropy i gazu spadły z 80 mld dolarów w okresie styczeń-sierpień 2022 r. do 49,5 mld dolarów w tym samym okresie w 20203 r.

Reklama

Kreml rękoma Gazpromu od połowy 2021 r. zaczął zmniejszać dostawy gazu ziemnego do europejskich odbiorców czym wywołał kryzys energetyczny, którego osią były bezprecedensowe ceny gazu na rynkach sięgające nawet 300 euro za MWh. Suma summarum, w 2021 r. rosyjski gigant przesłał Europie 155 mld m3 gazu, w 2022 r. – 62,5 mld m3 a w pierwszej połowie 2023 r. – już tylko 12,2 mld m3.

Czytaj też

Obecnie Gazprom sprzedaje surowiec kilku odbiorcom w UE tylko przez gazociągi ukraińskie oraz przez Turkstream.

Reklama

Ropa miała jeszcze bardziej pod górkę – 5 grudnia 2022 r. weszło unijne embargo na rosyjską ropę transportowaną drogą morską, co zablokowało 2/3 ogólnej sprzedaży na kontynent. Ponadto, mające możliwość zakupu surowca przez rurociągi Polska i Niemcy również przestały ją kupować. Później doszedł też limit cenowy nałożony przez G7, który zakazuje podmiotom z tych krajów brać udział w transakcjach sprzedaży rosyjskiej ropy jeżeli cena za baryłkę będzie wyższa niż 60 dolarów. Ten ruch zablokował rosyjskim nafciarzom dostęp do dominującego na świecie zagłębia ubezpieczeń morskich, jakim jest Wielka Brytania.

Last but not least – do spadku dochodów Rosji z węglowodorów w tym roku przyczyniły się po prostu ich niższe ceny na międzynarodowych rynkach.

Reklama

Komentarze

    Reklama