Reklama

Wiadomości

Do połowy roku Czechy planują wyeliminować rosyjską ropę

Fragment ropociągu "Przyjaźń" na Ukrainie
Fragment ropociągu "Przyjaźń" na Ukrainie
Autor. Wikimedia

Premier Czech Petr Fiala zadeklarował we wtorek, że jego kraj w przypadku przerw w dostawach rosyjskiej ropy jest już w pełni gotowy do przejścia na ropę z Zachodu. Szef rządu chce teraz dowiedzieć się od spółki Orlen Unipetrol, która jest właścicielem rafinerii w Czechach, kiedy całkowicie zrezygnuje z surowca z Rosji.

Czeski premier poinformował, że zakończone zostały prace technologiczne nad zwiększeniem przepustowości rurociągów TAL (rurociąg Transalpejski z Triestu do Ingolstadt w Niemczech) i IKL (rurociąg Ingolstadt – Kralupy nad Wełtawą – Litvinov) pozwalające na pełną dywersyfikację dostaw ropy do Czech. Dostawy ropy naftowej z Zachodu mogą zostać w każdej chwili podjęte, jeżeli doszłoby do przerw w dostawach surowca przez rurociąg Przyjaźń. Na zachodniej trasie trwają już tylko testy i certyfikacja.

Tym samym po 60 latach uzależnienia od dostaw rurociągiem Przyjaźń Republika Czeska jest na dobrej drodze do całkowitego odejścia od dostaw rosyjskiej ropy, co chce osiągnąć w połowie 2025 r. Przepustowość zachodnich rurociągów osiągnie do ośmiu milionów ton ropy rocznie, co w pełni pokryje zapotrzebowanie dwóch rafinerii w Czechach, które należą do spółki Orlen Unipetrol.

Reklama

Spółka w pełni kontrolowana przez Orlen już w 2024 roku deklarowała, że technicznie jest w stanie przerabiać ropę różniącą się od tej z Rosji. Teraz czeka tylko na ostateczne potwierdzenie, że rurociąg z Zachodu jest gotowy do pracy. Wówczas Orlen Unipetrol rozpocznie administracyjny proces przejścia na nowe mieszanki ropy.

„Oczekujemy, że proces ten zostanie zakończony do końca pierwszej połowy tego roku” – dodał cytowany przez agencję CTK dyrektor Grupy Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.

Czeski rząd podjął decyzję o realizacji projektu TAL-PLUS, tj. o zwiększeniu zdolności przesyłowych istniejącego wcześniej rurociągu, w listopadzie 2022 r. po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Inwestycja objęła modernizację ponad dziesięciu miejsc rurociągu – zainstalowano 20 pomp, 12 silników elektrycznych i nowych przepływomierzy.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama