Reklama

Wiadomości

Czeski zakład Orlenu z nową linią produkcyjną. Inwestycja kosztowała niemal 40 mln zł

Autor. Orlen

W należącym do Grupy Orlen zakładzie Orlen Unipetrol w Litvinowie w Czechach uruchomiono instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, które wykorzystywane są do produkcji polietylenu i polipropylenu. Inwestycja kosztowała niemal 40 mln zł – podał koncern.

„Grupa Orlen w czeskim zakładzie w Litvinowie uruchomiła nowoczesną instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu” – poinformował w komunikacie koncern. Orlen podał przy tym, że „inwestycja warta niemal 40 mln zł pozwoli wyprodukować około 3 tys. ton specjalistycznej mieszanki w skali roku”.

Według koncernu dzięki nowej instalacji w jego czeskim zakładzie w Litvinowie możliwe będzie pełne pokrycie własnego zapotrzebowania, jednocześnie zapewniając niezależność surowcową od zewnętrznych dostawców i poprawiając jakość produktów dostępnych na rynku jako HDPE LITEN i PP MOSTEN. Jak podkreślono w informacji, dzięki dużej odporności chemicznej HDPE LITEN może być wykorzystywany do produkcji komponentów przemysłowych i elementów konstrukcyjnych, natomiast PP MOSTEN jest z kolei odporny na ścieranie, dzięki czemu znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym.

Reklama

Koncern przypomniał, że Grupa Orlen jest wiodącym producentem polipropylenu i polietylenu dużej gęstości – HDPE. Zaznaczył też, że projekt wytwarzania bezpyłowych mieszanek stabilizacyjnych powstał we współpracy z centrum badawczo-rozwojowym Orlen Polymer Institute Brno, które zajmuje się opracowywaniem specjalistycznych receptur dodatków uszlachetniających, wykorzystywanych do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.

„Oprócz zapewnienia wysokiej jakości produktów końcowych, rozwiązanie gwarantuje bezpyłową obróbkę materiału, co znacznie redukuje koszty, poprawia bezpieczeństwo pracy, a także wpływa na ograniczenie ilości odpadów” – wyjaśnił Orlen.

W 2022 r. zakład Orlen Unipetrol w Litvinowie uzyskał certyfikację umożliwiającą produkcję petrochemiczną z wykorzystaniem uwodornionych olejów roślinnych – HVO, która częściowo zastępuje ropę naftową alternatywnym surowcem roślinnym. Jak podał koncern, w czeskim zakładzie trwają też testy recyklingu chemicznego z wykorzystaniem pirolizy, czyli rozkładu termicznego surowców w wysokich temperaturach – technologia ta pozwoli wykorzystywać surowce odpadowe, takie jak tworzywa sztuczne do produkcji węglowodorów dla instalacji petrochemicznych.

Reklama

Orlen Unipetrol z Grupy Orlen zajmuje się przetwórstwem ropy naftowej, a także produkcją, dystrybucją i sprzedażą paliw oraz produktów petrochemicznych, w szczególności tworzyw sztucznych i nawozów, w Czechach i Europie Środkowej. Do Unipetrolu należą m.in. rafinerie i zakłady produkcyjne w Litvinowie i Kralupach, sieć stacji benzynowych Benzina oraz centra badawcze.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Gdy w 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po wcześniejszej fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG, zapisano m.in., że do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł.

W tym roku nakłady inwestycyjne w ramach Grupy Orlen mają wynieść 38,6 mld zł, z czego 27,9 mld zł ma zostać przeznaczone na rozwój, w tym 6,2 mld zł w segmencie petrochemii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama