Reklama

Wiadomości

Bankowy gigant zamierza przestać finansować ropę i gaz

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Unsplash

W ramach polityki wspierania i finansowania transformacji energetycznej HSBC zaprzestanie finansowania nowych projektów dotyczących pól naftowych i gazowych oraz związanej z nimi infrastruktury - poinformował bankowy gigant.

Reklama

„Nie będziemy już udzielać nowych kredytów ani finansowania na rynkach kapitałowych na konkretny cel projektów dotyczących nowych pól naftowych i gazowych oraz związanej z nimi infrastruktury, gdy ich podstawowe zastosowanie jest związane z nowymi polami" – podał bank nie wykluczając finansowania istniejącej infrastruktury. Z komunikatu można też wysnuć wniosek, że bank nie wyklucza pośredniego finansowania.

Reklama

Jednocześnie HSBC planuje przyspieszyć działania i finansowanie projektów związanych z czystą energią. 

"Biorąc pod uwagę równoległą pilność dzisiejszego globalnego kryzysu energetycznego, planujemy przyspieszyć nasze działania w zakresie energii odnawialnej i czystej infrastruktury, dostosowane do naszych wcześniej ogłoszonych ambicji, aby zapewnić 750 miliardów dolarów do 1 biliona dolarów w zrównoważonym finansowaniu i inwestycjach do 2030 roku" - powiedział bank, który jako jeden z niewielu na świecie zobowiązał się obecnie do nieudzielania finansowania dla nowych pól naftowych i gazowych.

Reklama

Już w 2021 r. niektórzy z największych instytucjonalnych akcjonariuszy HSBC wezwali największy europejski bank do ogłoszenia strategii mającej na celu zmniejszenie ekspozycji na pożyczanie pieniędzy na rozwój paliw kopalnych.

Mimo to HSBC będzie nadal świadczył usługi finansowe lub doradcze klientom z sektora energetycznego na poziomie korporacyjnym, w przypadku gdy plany transformacji klientów są zgodne z celami banku na poziomie portfela na 2030 r. i zobowiązaniem neutralności klimatycznej do 2050 r. - podał bank.

"Obejmując wszystko, od projektów biomasowych po wodór, energię jądrową i węgiel energetyczny, polityka ta miała na celu osiągnięcie postępu w regionach o różnych systemach energetycznych" - powiedziała agencji Reuters Celine Herweijer, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w HSBC.

"W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę i związanego z tym wzrostu kosztów energii, polityka ta była również pragmatyczna" - powiedziała, a bank będzie kontynuował finansowanie istniejących pól naftowych i gazowych, aby zapewnić, że podaż spadnie w czasie wraz z popytem.

"Istniejący system energetyczny z paliw kopalnych musi istnieć ręka w rękę z rosnącym systemem czystej energii" - powiedziała Herweijer.

"Świat nie może dojść do zerowej energii netto w przyszłości bez firm energetycznych będących w centrum tej transformacji (...) Aby zapewnić, że firmy naftowe i gazowe są na dobrej drodze, bank będzie teraz prosił o nowe informacje, w tym o poziomy produkcji po 2030 roku" - dodała.

Na początku tego roku raport grup ekologicznych wykazał, że 60 największych banków na świecie przeznaczyło aż 742 miliardy dolarów na finansowanie paliw kopalnych tylko w 2021 roku. Ogólnie rzecz biorąc, finansowanie paliw kopalnych pozostaje zdominowane przez cztery amerykańskie banki. JPMorgan Chase, Citi, Wells Fargo i Bank of America łącznie odpowiadają za jedną czwartą całości finansowania paliw kopalnych w ciągu ostatnich sześciu lat – wynika z corocznego raportu Banking on Climate Chaos tworzonego przez grupę organizacji środowiskowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama