Reklama

Wiadomości

Arabski gigant naftowy odnotowuje spadek w pierwszym kwartale br. roku

Fot. www.aramco.com
Fot. www.aramco.com

Koncern naftowy Saudi Aramco ogłosił we wtorek zysk netto w pierwszym kwartale w wysokości 31,9 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 19% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Reklama

Wynik finansowy koncernu spadł o 7,6 mld dolarów w porównaniu do analogicznego ubiegłorocznego wyniku. Wówczas wojna na Ukrainie i wywołany nią kryzys energetyczny spowodował znaczny wzrost ceny ropy na światowych rynkach.  

Reklama

Analitycy nie są zaskoczeni spadkiem zysku netto w pierwszym kwartale, a ich wcześniejsze przewidywania wskazywały na taki trend. Inflacja, która dotknęła wiele praktycznie każde państwo świata, oraz wzrost stóp procentowych wpłynęły negatywnie na globalny popyt i zwiększyły obawy przed recesją.

Mimo to, wynik osiągnięty przez Aramco to ponad trzy czwarte z 40,5 miliarda dolarów łącznych zysków w pierwszym kwartale odnotowanych przez pięć czołowych koncernów Big Oil: brytyjskie BP i Shell, amerykańskie ExxonMobil i Chevron oraz TotalEnergies we Francji.

Reklama

Wydatki inwestycyjne wzrosły do 8,7 miliardów dolarów, co jest wynikiem dążenia do zwiększenia zdolności wydobycia saudyjskiej ropy do poziomu 13 milionów baryłek dziennie oraz inwestycji w projekty związane z gazem ziemnym.

Czytaj też

„Idziemy na przód w zwiększaniu mocy produkcyjnych, a nasze długoterminowe perspektywy pozostają niezmienne" – powiedział w trakcie konferencji prasowej prezes spółki Amin H. Nasser. Jak dodał, wyniki odzwierciedlają wysoką niezawodność Aramco i zdolność do reagowania na warunki rynkowe. „Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, aby zwiększyć wydajność przetwarzania płynów w chemikalia i zaspokoić przewidywany popyt na produkty petrochemiczne" – stwierdził.

Spółka przekazała również, że dywidenda zwiększona do 19,5 miliardów dolarów zostanie wypłacona w kolejnym kwartale.

Aramco jest klejnotem saudyjskiej gospodarki oraz głównym źródłem dochodów ambitnego programu reform gospodarczych i społecznych znanych pod nazwą Saudi Vison 2030, ogłoszonych przez księcia Mohammeda bin Salmana.

W ubiegłym roku koncern odnotował rekordowe zyski na poziomie 161 miliardów dolarów, co pozwoliło odnotować pierwszą od ponad dekady roczną nadwyżkę budżetową.

Reklama

Komentarze

    Reklama