Reklama

Wiadomości

Arabia Saudyjska wydłuża okres zmniejszonej produkcji ropy

Autor. Envato

Ceny ropy naftowej wzrosły w czwartek po tym, jak Arabia Saudyjska przedłużyła dobrowolne cięcie wydobycia o milion baryłek dziennie o kolejny miesiąc do końca września.

Reklama

W czerwcu OPEC+ uzgodnił szerokie porozumienie w sprawie ograniczenia podaży ropy naftowej do 2024 r., a Arabia Saudyjska zobowiązała się do dodatkowego dobrowolnego cięcia w lipcu.

Reklama

Na początku ubiegłego miesiąca Arabia Saudyjska oświadczyła, że przedłuży cięcie o kolejny miesiąc i obejmie sierpień. Powszechnie oczekiwano, że redukcja zostanie przedłużona do września. "Rosja również obniży eksport ropy o 300 tys. baryłek dziennie we wrześniu" - powiedział wicepremier i minister energii Aleksander Nowak wkrótce po ogłoszeniu decyzji przez Arabię Saudyjską.

Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 76 centów do 83,96 USD za baryłkę o w czwartek, podczas gdy amerykańska baryłka West Texas Intermediate (WTI) podrożała o 83 centy i wynosiła 80,32 USD. Oba benchmarki wzrosły o ponad 1 dolara na początku sesji. Jednocześnie ceny ropy osiągnęły w środę trzymiesięczne maksima.

Reklama

Zwiększający się popyt na ropę, który pochodzi m.in. z Chin przy obniżce podaży niechybnie prowadzi do wyższych cen surowca. Rynek nie przeraził się potencjalnym spowolnieniem gospodarczym, które może być napędzane zwiększaniem się stóp procentowych na całym świecie oraz szalejącą inflacją.

Reklama

Komentarze

    Reklama