Reklama

Ropa

Wenezuela: Wydobycie ropy najniższe od prawie 80 lat

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Dane OPEC wskazują, że wydobycie ropy w Wenezueli spadło w czerwcu do najniższego poziomu od prawie osiemdziesięciu lat - informuje agencja Reutera.

W minionym miesiącu wydobycie „czarnego złota” w Wenezueli wyniosło 393 000 baryłek dziennie, w porównaniu do 573 000 b/d w maju oraz 821 000 b/d w pierwszym kwartale 2020 r. Czerwcowe wyniki okazały się również najsłabszymi od lutego 1943 roku.

Równie fatalnie wyglądają dane dotyczące eksportu wenezuelskiego surowca - wyniósł on w czerwcu zaledwie 379 000 b/d, czyli najmniej od 77 lat. Jest to oczywiście efekt amerykańskich sankcji, które mają na celu odcięcie reżimu Nicolasa Maduro od wpływów ze sprzedaży ropy.

Nieco bardziej zniuansowana jest kwestia spadku wydobycia, ponieważ sankcje są tutaj tylko częściowym wyjaśnieniem. Przez błędy w zarządzaniu oraz niedoinwestowanie sektora produkcja wenezuelskiej ropy maleje gwałtownie od roku 2016.

Ojczyzna Simóna Bolívara dysponuje największymi na świecie rezerwami tego surowca. Według „BP Statistical Review of World Energy 2018” wynoszą one ponad 303 miliardy baryłek, czyli więcej, niż łącznie USA i Kanady. Dla porównania Arabia Saudyjska, uważana za naftowego potentata, dysponuje zasobami w wysokości 266,2 mld baryłek, natomiast cała Europa (w tym także Norwegia) ma do dyspozycji „zaledwie” 7,9 mld baryłek. 

Reklama
Reklama

Komentarze