Reklama

Ropa

Wenezuela: USA nakładają sankcje na państwową firmę naftową

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na wenezuelską państwową firmę naftową Petroleos de Venezuela SA (PDVSA). Jednocześnie, Waszyngton zakomunikował, iż liczy, że siły zbrojne Wenezueli zaakceptują pokojowe przekazanie władzy w ogarniętym kryzysem wewnętrznym kraju.

Informację dotyczącą sankcji podało BBC. Według doniesień stacji, John Bolton, doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa ds. Bezpieczeństwa, stwierdził, że prezydent Wenezueli Nicolás Maduro i jego sprzymierzeńcy „nie mogą dalej rabować mienia narodu wenezuelskiego”.

Sytuacja w Wenezueli stała się napięta 23 stycznia, kiedy to lider tamtejszej opozycji i przewodniczący parlamentu Juan Guaidó ogłosił się prezydentem ad interim. Zyskał od razu poparcie polityczne USA i innych krajów świata.

Protesty, które wykorzystał Guaidó do deklaracji przejęcia władzy wymierzone były w dotychczasowego prezydenta Nicolása Maduro. Polityk ten został wybrany na urząd po śmierci Hugo Cháveza w 2013 roku. Kontynuował on strategię swego poprzednika chcącego zbudować „Socjalizm XXI wieku”. Nieudolne gospodarczo rządy, połączone z globalnym spadkiem cen ropy naftowej wkrótce zaowocowały kryzysem wewnętrznym i znacznym pogorszeniem nastrojów społeczeństwa. W 2018 roku roczna stopa inflacji wynosiła 13 779%. Wyniki gospodarcze były tak złe, że Bank Centralny Wenezueli zaprzestał publikowania oficjalnych danych. Blisko 90% obywateli nie było w stanie zaspokoić swych podstawowych potrzeb. Od początku ubiegłego roku kraj opuszczało codziennie ok. 5 tysięcy osób, roczna wielkość emigracji szacowana była na ok. 2 mln ludzi.

Prezydent Maduro, który – zgodnie z wenezuelską konstytucją – jest jednocześnie premierem, rychło stracił poparcie. Wybory parlamentarne w 2015 roku okazały się dotkliwą klęską rządu. Jednakże Maduro nie pogodził się z ich rezultatem – zaczął rządzić z pominięciem władzy ustawodawczej.

Sytuację w Wenezueli śledzono uważnie między innymi ze względu na najważniejsze bogactwa naturalne tego kraju, czyli ropę naftową i gaz. Państwo to jest w ścisłej światowej czołówce producentów ropy naftowej na świecie, ma też największe udokumentowane rezerwy tego surowca sięgające ok. 300 mld baryłek.

Reklama

Komentarze

    Reklama