Reklama

Ropa

USA, Rosja i Arabia Saudyjska największymi producentami ropy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Według oficjalnych danych, m.in. OPEC, w kwietniu br. największymi producentami ropy na świecie były takie państwa, jak Rosja, Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska.

Wyliczenia rosyjskiego ministerstwa energetyki wskazują, że w raportowanym okresie FR wyprodukowała 44,88 mln ton, co odpowiadać ma dziennej produkcji na poziomie 10,965 mln baryłek. W ujęciu miesięcznym oznacza to spadek o 0,04%.

Amerykańska Energy Information Administration zakomunikowała z kolei, że firmy operujące na terytorium USA wydobywały w kwietniu 10,467 mln baryłek dziennie. Co ciekawe, pierwszy raz od początku roku produkcja spadła - o ok. 0,1%.

Niemal identyczną obniżkę odnotowano również w Arabii Saudyjskiej. W kwietniu produkowała ona 9,901 mln b/d.

Warto przypomnieć, że w listopadzie 2017 roku Amerykanie pobili prawie pięćdziesięcioletni rekord wydobycia. Wskaźnik osiągnął wówczas 10,099 mln b/d w stosunku do 10,044 mln b/d z 1970 roku. Po listopadzie 1970 r. dzienne wydobycie w USA zaczęło się zmniejszać na skutek wyczerpywania tradycyjnych złóż. We wrześniu 2008 wynosiło ono zaledwie 3,971 mln b/d.
Sytuacja znacząco zmieniła się w ostatnich dziesięciu latach, w czym niezwykle istotną rolę odegrał rozwój technologiczny - umożliwiający wydobycie na trudnych, niekonwencjonalnych złożach. Dodatkowym impulsem było również zniesienie obowiązującego 40 lat zakazu eksportu amerykańskiej ropy.

Reklama

Komentarze

    Reklama