Reklama

Ropa

USA oskarżają Rosję o łamanie sankcji i zakupy wenezuelskiej ropy

Fot. Gage Skidmore / Flickr
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, oskarżył Rosję o łamanie sankcji nałożonych na Wenezuelę i kupowanie ropy od reżimu Nicolasa Maduro.

„Rosnieft, państwowa spółka naftowa z Rosji, wbrew sankcjom USA nadal kupuje ładunki ropy od PDVSA, państwowego koncernu z Wenezueli (…) Igor Sieczyn rzuca reżimowi linę ratunkową” - oświadczył Pompeo podczas spotkania z dziennikarzami.

Rosnieft opublikował komunikat, z którego wynika, że jest „niezwykle zaskoczony” oświadczeniem sekretarza stanu USA w sprawie Wenezueli. Spółka uważa oskarżenia za bezpodstawne, subiektywne i stronnicze.

Wenezuela dysponuje największymi na świecie rezerwami ropy naftowej. W „BP Statistical Review of World Energy 2018” możemy przeczytać, że wynoszą one ponad 303 miliardy baryłek, czyli więcej, niż USA i Kanady razem wzięte. Dla porównania Arabia Saudyjska, uważana za naftowego potentata, dysponuje zasobami w wysokości 266,2 mld baryłek, natomiast cała Europa (w tym także Norwegia) ma do dyspozycji „zaledwie” 7,9 mld baryłek.

Reklama

Komentarze

    Reklama