Reklama

Ropa

USA: niespodziewanie wzrosły zapasy ropy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa naftowa w USA tanieje po niespodziewanym wzroście jej amerykańskich zapasów, które miały - według prognoz analityków - spaść. Do tego dochodzą ciągle te same obawy o globalny wzrost gospodarczy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,15 USD, po zniżce ceny o 0,44 proc.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 67,63 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,29 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 2,80 mln baryłek, czyli o 0,64 proc., do 442,28 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

To pierwszy wzrost zapasów ropy w USA od 3 tygodni.

Rynek oczekiwał tymczasem spadku zapasów o 2,5 mln baryłek.

Dane o zapasach paliw w USA, a do tego słabnące tempo wzrostu w globalnej gospodarce przyprawiają inwestorów o bół głowy.

"Rajd na rynkach ropy wyhamował, bo do niepewności związanej z globalnym wzrostem gospodarczym doszedł jeszcze ten niespodziewany wzrost zapasów ropy w USA" - mówi Sungchil Will Yun, analityk rynku towarowego w HI Investment & Futures Corp. w Seulu.

"Inwestorzy nadal jednak mają nadzieję, że nastąpi postęp w rozmowach handlowych USA-Chiny, a to by pomogło zwyżkom na rynkach surowców i akcji" - dodaje.

Ropa w USA straciła podczas poprzedniej sesji 0,9 proc.

W I kwartale surowiec w Nowym Jorku zdrożał o ok. 31 proc.

jw/PAP

  • ropa
Reklama

Komentarze

    Reklama