• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

USA nakładają sankcje na firmy transportujące wenezuelską ropę

Fot. Jonathan Cutrer / Flickr
Fot. Jonathan Cutrer / Flickr

Departament skarbu poinformował o nałożeniu sankcji na cztery firmy, które uczestniczyły w transporcie wenezuelskiej ropy naftowej - podaje agencja Reutera.

Działania amerykańskiej administracji to kolejny, bardzo stanowczy krok w kierunku całkowitego odcięcia Nicolasa Maduro od wpływów z tytułu sprzedaży „czarnego złota".

Sankcjami objęto takie firmy jak: Afranav Maritime, Adamant Maritime, Sanibel Shiptrade oraz Seacomber. Pierwsze trzy mają swoje siedziby na Wyspach Marshalla, natomiast czwarta w Grecji. Zostały one oskarżone o transport wenezuelskiej ropy naftowej w okresie pomiędzy lutym a kwietniem br.

„Firmy te transportują ropę, która została skradziona wenezuelskiemu narodowi” - oświadczył Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

Amerykańskie obostrzenia doprowadziły do tego, że w maju br. eksport ropy z Wenezueli był najniższy od roku 2003. Harmonogram prac PDVSA na czerwiec wskazuje, że sytuacja raczej nie ulegnie zmianie.

Przypomnijmy, że FBI zbiera również informacje o dwóch europejskich firmach handlujących ropą naftową lub paliwami z Wenezuelą - chodzi o Elemento Ltd i Swissoil Trading SA..

Prowadzone było również dochodzenie dotyczące trzech meksykańskich firm: Libre Abordo, Schlager Business Group oraz Grupo Jomadi Logistics & Cargo. Dwie pierwsze zawiesiły już jednak handel z Wenezuelą, twierdząc przy tym, że stały się celem kampanii politycznej, która doprowadziła do utraty ponad 90 milionów dolarów.

28 stycznia 2019 r. USA ogłosiły nałożenie sankcji na państwową spółkę PDVSA, blokując jej aktywa o wartości 7 miliardów dolarów oraz wprowadzając zakaz transakcji. Według informacji Białego Domu kolejne 11 miliardów dolarów to straty wynikające z embarga na eksport ropy.

Komentarze