USA mogą uderzyć w sprzedaż irańskiej ropy do Chin

19 lipca 2021, 15:56
14431511135_c03a7c73b3_k
Fot. Blondinrikard Fröberg / Flickr

USA rozważają zaostrzenie sankcji przeciwko Iranowi, jeśli negocjacje dotyczące porozumienia nuklearnego zakończą się fiaskiem - informuje Wall Street Journal.

Ewentualne nowe obostrzenia (lub doprecyzowane stare) będą służyć ukaraniu Irańczyków za „zakłócanie” negocjacji oraz skłonieniu ich do kontynuacji rozmów. 

Źródła gazety twierdzą, że ostrze sankcji ma zostać skierowane przeciwko „systemom transportu towarów”, dzięki którym Iran eksportuje (pomimo obowiązujących ograniczeń) ropę naftową do Chin. Tak ograniczone podejście spowodowane jest oczywiście faktem, że już dziś Iran zmaga się z bardzo surowymi międzynarodowymi obostrzeniami. „W irańskiej gospodarce nie zostało praktycznie nic, co mogłoby podlegać sankcjom” - mówi anonimowy urzędnik amerykańskiej administracji.

„WSJ” twierdzi, że Waszyngton rozważa również wykorzystanie innych narzędzi nacisku, m.in takich jak: „przekonanie” głównych importerów irańskiej ropy do zmniejszenia zakupów czy „dokręcenie śruby” w przypadku dostępu do rynków finansowych oraz kapitału. Nie zapadły jeszcze żadne decyzje w tej sprawie.

Powyższe informacje są pośrednio związane z obawami Amerykanów co do przyszłości relacji z Iranem po objęciu urzędu przez nowego prezydenta tego kraju - Ebrahima Raisiego. W kręgach zachodnich uważany jest on za polityka „ultrakonserwatywnego” i zwiastującego twardy kurs Teheranu.

Przypomnijmy, że w roku 2018 Donald Trump wycofał USA z porozumienia nuklearnego z Iranem i nałożył na ten kraj surowe sankcje. Doprowadziły one do tego, że eksport ropy naftowej spadł z poziomu 2,8 mln b/d do zaledwie 300 tys. b/d.

Joe Biden zapowiadał wprawdzie, że gdyby Iran zaczął ściśle przestrzegać porozumienia nuklearnego, to USA mogłyby nieco zluzować obostrzenia, ale z informacji Reutersa wynika, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona. 

Kilka miesięcy temu dyrektor National Iranian Southern Oil Company poinformował, że „w ciągu zaledwie jednego dnia” Irańczycy są w stanie przywrócić ok. 95% swojego wydobycia. Zauważył również, że ponad 80% krajowych zdolności wydobywczych przypada na południowe regiony, bogate w złoża. To właśnie stamtąd pochodzić będzie lwia część surowca, którą Ajatollahowie zamierzają wysyłać za granicę po ewentualnym zniesieniu sankcji.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Anonim
poniedziałek, 26 lipca 2021, 15:36

Jak Chiny będą chciały kupić ropę w Iranie to ja kupią i wtedy USA mogą im skoczyć. Bo co zrobią zaatakują tankować z ropą, które będą eksportować w razie potrzeby Chińskie okręty wojenne. Czy USA jest gotowe wypowiedzieć Chinom wojnę ? Oczywiście ze nie, stać ich tylko na napaść na coraz mniejsze kraje zaczęło się od Koreii, przez Wietnam a skończyło na Grenadzie. Owszem napadli też na Iran i Afganistan co skończyło się jedynie powstaniem zorganizowanego islamskiego terroryzmu. USA nie jest już jedynym krajem który może dzielić i rządzić jak chcę. Ich miejsce czy się to komuś podoba czy nie zarówno w Azji jak i na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce powoli ale nieubłaganie przejmują Chińczycy. Nie można też zapominać o Indiach oraz Rosji z która USA musi się liczyć, o czym każdy przekonał się przy okazji zgody na dokończenie budowy NS 2 przez Rosję Putina. Dziś USA powoli z numeru 1 staje się tylko jednym z kilku.

olo
poniedziałek, 19 lipca 2021, 19:19

Znaczy Amerykanie niczego się nie nauczyli. I na dokladkę zapomnieli że każdy kij ma dwa końce. A ten drugi koniec wcale nie musi być irański.

Davien
wtorek, 20 lipca 2021, 21:22

A co, chiny zaczna kolejna wojenke cenową z USA? Juz próbowały i przegrały z kretesem.

Oilprice
środa, 21 lipca 2021, 04:43

A czyzby chinski towar nie schodzill? Po wybuchu epidemi w Wuhan w 3 tygodnie wybudowano 17 szpitali. Wielkie USA miesiac stawialo szpitali polowy w parku centralnym

Stary Szwajcar
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:18

haha! Bo Chiny, Indie i Pakistan se na to pozwola... bye, bye USA...

Davien
wtorek, 20 lipca 2021, 21:23

Indie tylko temu przyklasna, Pakistan poprawi a Chiny znowu przegrają wojenke handlowa z USA.

Oilprice
środa, 21 lipca 2021, 04:39

Pakistan nie poprawi bo jest w spolce przeciw Indiom. Jakbys nie wiedzial

Stary Szwajcar
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:16

USA w nic nie uderza co dotyczy Chin i Rosji. Te czasy sie skonczyly. USA musi zadbac o swoja konsolidacje gospodarcza i spoleczna. Na inne rzeczy nie ma ani srodkow ani czasu. Export z Chin do USA zwiekszyl sie o 13 % do Polski o 23%. I jakie sankcje chca USA wprowadzac na niekorzysc Chin? Przeciez reszta swiata bez Chin nie potrafi zyc.

Davien
wtorek, 20 lipca 2021, 21:24

To akurat Chiny bez reszty swiata sa skazane na zagładę. A USA uderza w interesy Rsji i Chin cały cas a jedyna odpowiedz Rosji to żałosny płacz wiec skończ już.

Oilprice
środa, 21 lipca 2021, 04:35

Nie da skatane na zaglade, bo China z Rosja i Azja Srodkowa sa samowystarczalne

Tweets Energetyka24